Categories: KËSHILLA

Këto rroba nuk duhet t’i vishni nëse keni lëkurë të thatë

Nëse keni lëkurë të thatë duhet t’u kushtoni rëndësi të madhe edhe materialeve të rrobave që vishni.

Dermatologu i njohur Joshua Zeichner, ka thënë se ekzistojnë disa pëlhura të caktuara që mund ta përkeqësojnë situatën e lëkurës së thatë.

“Fijet natyrale si pambuku dhe mëndafshi janë më të përshtatshmet. Fijet sintetike, si poliestër, janë të ashpra për fytyrën”, citohet të ketë thënë Zeichner.

Fibrat natyrale janë gjithnjë më të mira, por kjo s’do të thotë se fijet sintetike nuk duhen përdorur në asnjë moment – thjesht duhet të zgjidhni me kujdes. Nëse zgjidhni fibra sintetike, përdorni viskozë – një lloj fibre artificiale që përdor burime natyrore si druri.

Pulovrat e punuara me lesh të ashpër mund të acarojnë lëkurën andaj nuk duhet t’i përdorni.

Pulovrat e zakonshme këshillohet t’i vishni sipër një bluzeje pambuku.

In For Culture

Recent Posts

”Lagur me lot, djegur me flagë, Flamur i kuq, flamur i zi” Fan Noli – Hymni i Flamurit

O Flamur gjak, o flamur shkabë,O vënd e vatr’ o nën’ e babë,Lagur me lot,…

2 hours ago

‘’A më tregoni, ku ta gjejmë forcen sot të këndojmë..’’ Jericho – Nëntori i ftohtë

Sot shënon 28 nëntori,në këtë datë në vitin 1912 Shqipëria shpalli pavarsinë e saj dhe…

4 hours ago

Lëngu i qepës/ Zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e…

5 hours ago

Mielli i duhur për diabetikët/ Vlerat e semolinës kundër sheqerit të lartë në gjak

Nëse vuani nga diabeti i tipit 2 ose rrezikoheni nga kjo sëmundje, atëherë me siguri…

5 hours ago

Reumatizma – Shenjat dhe trajtimet që funksionojnë

Reumatizma është një sëmundje që prek kyçet, gjunjtë, ijet dhe shpinën. Ajo shfaqet me dhimbje,…

5 hours ago

Kush janë 40 burrat që firmosën Deklaratën e Pavarësisë

Ismail Qemal Bej Vlora/ Ngriti flamurin në Vlorë. Firmosi i pari Deklaratën e Shpalljes së…

5 hours ago