6.1 C
Pristina
Friday, January 22, 2021
Home KËSHILLA Hani ngadalë për të humbur peshë

Hani ngadalë për të humbur peshë

Njerëzit të cilët hanë shpejt ushqim, mund të humbin peshë thjesht duke e përtypur më gjatë ushqimin dhe duke pushuar pak mes kafshatave.

Hulumtimet me 60,000 japonezë tregojnë për një lidhje mes të ngrënit ngadalë ose shpejt, dhe fitimit ose humbjes së peshës,

Sipas tyre, ndryshimet në shpejtësi të ngrënies mund të shkaktojnë ndryshime në obezitet dhe në indeks të masës trupore (BMI).

Shkencëtarët thonë se ngrënia më ngadalë ndihmon në parandalimin e obezitetit dhe zvogëlimin e rreziqeve të ndryshme shëndetësore.

Vlen të ceket se gjithashtu është dëshmuar që shmangia e mëngjesit nuk ka ndonjë efekt në humbjen e peshës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A janë puçistë shqiptarët?

"SULLTANI I FUNDIT"Nga: Michele De Grece (fragment nga romani historik “Sulltani i fundit” mbi puçin në Perandorinë...

Simon Rrota: Si i mbrojti ushtria turke kristianët e Shkodrës

KUJTIMET E PIKTORITMarrëdhëniet e katolikëve e muslimanëve në Shkodrën e fillimshekullit të 20-të…Duhet...

Nëna luaneshë sulmohet dhe përleshet me qentë e egër për ta shpëtuar këlyshin

Shalin Fernando ishte duke vizituar një zonë malore në Botswana, kur pa një luaneshë me të voglin, që ishte rrethuar prej një...

Lëngu i qepës, zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e padëgjuar.Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor...

Recent Comments