6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KULTURË “NANA E VOTRËS”-kuptimi i saj në mitologjinë shqiptare

“NANA E VOTRËS”-kuptimi i saj në mitologjinë shqiptare

Një nga hyjnitë më të lashta në mitologjinë shqiptare është Nana e Votrës.Mendohet se ajo bart disa tipare të zvetnuara të një hyjnie shumë të lashtë të vatrës ,me origjinë nga matriarkati.

Fillimisht ajo ishte një figurë pozitive .Madje ngadonjëherë Nana e Votrës quhej edhe “të tretat e vatrës” ,pra tri motrat që përcaktojnë fatin e fëmijës ,natën e tretë pas lindjes.

Më vonë ,dhe sigurisht ,me fillimin e renit të patriarkatit ,vetitë e saj ndryshuan.

Ashtu sic përfytyrohet tani,Nana e Votrës u rrëfehet plakave që rrijnë shumë vonë natën duke tjerrur li ose lesh.Ajo fanitet në trajtën e një plake të keqe flokthinjur që rri gërmuq bri vatrës .

Ndodh që, kur ngrihet nusja në mëngjes për të ngrohur ujë sheh në vatër një plakë që kreh flokë me krehër apo që tjerr.Nusja kujton që është vjehrra ,I flet,por ajo s`përgjigjet.Kështu ajo e kupton që është Nana e Votrës.

Port ë gjejë ndonjë fëmijë kur kreh flokët ,ajo e kap dhe I nxjerr sytë me krehërin e saj të hekurt.

Në zona të ndryshme njihet edhe si : E ëma e Vatrës ,Shtriga e Vatrës, Plaka e Vatrës(Mat) ,Shtriga ,Shtrigat,Nëna e Vatrës (Tomorricë) ,Nënat e Vatrës ,Mëmat e Vatrës ,(Myzeqe) ,Mëma e Vatrës (në fshatrat e Vlorës) etj./InforCulture.Info

Shkëputur nga libri :Fjalor I mitologjisë dhe demonologjisë shqiptare/Azem Qazimi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Simbolet që përdori principata e Kastriotëve

NGA: GJON KEKA Në kuadër të simboleve të kombit tonë arbëror europian më i rëndësishëm është konsideruar simbili i Principatës...

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

Recent Comments