Categories: KËSHILLA

Ilaçi natyral që stabilizon tensionin

Presioni i gj.akut është forca me të cilën gj.aku pompon nga zemra në arteriet. Një lexim normal i presionit të gj.akut është më pak se 120/80 mm Hg.

Kur presioni i gja.kut është i lartë, gjaku lëviz më tej në arteriet. Kjo bën presion të shtuar në indet delikate në arteriet dhe dëmton enët e gj.akut.

Presioni i lartë i gj.akut, ose hipertensioni, prek rreth gjysmën e të rriturve amerikanë, vlerëson Kolegji Amerikan i Kardiologjisë.

I njohur si një “vrasës i heshtur”, zakonisht nuk shkakton simptoma derisa të ketë një dëme të konsiderueshme në zemër. Pa simptoma të dukshme, shumica e njerëzve nuk janë të vetëdijshëm se kanë tension të lartë.

Presioni i lartë i gjakut mund të trajtohet edhe në shtëpi, me përbërës që gjenden në kuzhinën tuaj.
Kjo recetë e këtij ilaçi natyral është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur. Rekomandohet të konsumohet për 7 ditë rresht për efekte të mrekullueshme.

Përbërësit:

-1 copë xhenxhefil
-1 thelpi hudhër
-1 lugë gjelle uthull molle
-1 lugë çaji mjaltë
-1 lugë gjelle lëng limoni

Përgatitja:

Qëroni xhenxhefilin dhe hudhrën dhe vendosini në një blender. Më pas, shtoni në të edhe uthullën, mjaltin dhe lëngun e limonit.

Lërini në blender për rreth 30 sekonda që të përgatiten.
Hidheni përzierjen e përgatitur në një gotë dhe ruajeni në frigorifer për rreth 5 ditë.
Rekomandohet që të konsumohet një lugë gjelle nga kjo përzierje çdo mëngjes me stomakun bosh dhe një lugë gjelle në mbrëmje, para se të flini gjumë.

Shënim: Mund ta përdorni për 7 ditë dhe nuk duhet të konsumoni më shumë se 3 herë në ditë nga ky ilaç!

In For Culture

Recent Posts

Çfarë ndodh nëse shtypni këtë numër në Google(Foto)

Ajo çfarë po i habit njerëzit kohët e fundit është një numër të cilin po…

7 mins ago

1989/ Si erdhi interneti në Tiranë dhe cili ishte portali i parë

Ishte viti 1989. Në Universitetin Politeknik i Tiranës (UPT) ndodhi një ngjarje historike: lidhja e…

24 mins ago

Bëni kujdes nëse shihni një monedhë si kjo në derën e makinës

Nëse shihni një monedhë të ngjeshur si kjo në derën e makinës suaj, veproni menjëherë!…

42 mins ago

10 vendet më misterioze në botë, ndër to edhe një qytet shqiptar

Janë disa vende në botë që na lejojnë të lidhemi me hyjnoren. Këta janë vende…

2 hours ago

Harta e OKB-së, zbuloni si do të jenë shqiptarët në vitin 2060

Plakja e popullsisë dhe emigracioni do të bëjnë që në vitin 2060, mosha mesatare e…

2 hours ago

10 misteret e fshehura në pikturat e famshme

Arti nuk është vetëm një burim frymëzimi, por gjithashtu një mister i madh. Artistët shpesh…

3 hours ago