6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Kështu dukej vula zyrtare e Gjergj Kastroti Skënderbeut (Foto)

Kështu dukej vula zyrtare e Gjergj Kastroti Skënderbeut (Foto)

Në fotografinë më poshtë mund të shihni vulen zyrtare të heroit kombtar Gjergj Kastrioti Skënderbeut. /InforCulture.info

Në qender të vulës qëndron shqiponja dy krenare që ishte edhe emblema e familjës Kastrioti, ndërsa mbi supe të shqiponjës jan të vendosura shkronjat D dhe AL, që qëndrojnë për “Dominus Albaniae”, titulli që mbante Skënderbeu.

Kjo vulë u zbulua në Pragë (Cekosllovaki) nga zonja e poetit Stanislav Kostsa Neumann, dhe gjendje në materialet e rilindasit sllovak Pave Josef Shafarik (1795-1861),  i cili e kishte gjetur në arkivat e Raguzës. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kështu dukej veshja luftarake Ilire(Foto)

Inforculture.info ju sjellë një fotografi në të cilën shihet veshja të cilën luftëtarët Ilirë e përdornin në luftë Siç...

A e dini pse taksitë kanë ngjyrë të verdhë?

Saherë që keni thirrur taxin për të ju ndihmuar të shkoni më shpejt juve mbase edhe nuk iu ka interesuar të merreni...

Të gjitha të pathënat: Dëmet që i shkakton koronavirusi trupit

Pandemia solli ndryshime edhe për ata që nuk u infektuan, duke shkaktuar ndryshime të mëdha në trupin tonë, nga rënia e flokëve,...

Gjuha shqipe jehon në Netflix

“Arbëria” është një ndër filmat e rinj që liston platforma Netflix. Ndonëse produksioni i këtij filmi ka përfunduar në fund të vitit...

Recent Comments