6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KËSHILLA Ja ushqimet që kthehen në kancerogjene, nëse ngrohen!

Ja ushqimet që kthehen në kancerogjene, nëse ngrohen!

Nëse ngrohim një ushqim disa herë, ne i largojmë vlera ushqyese. Por ka disa ushqime që nëse ngrohen, jo vetëm i largohen vlerat ushqyese, por kthehen edhe në kancerogjene.

Të tillë janë:

PULA

Pula ka salmonelë, për këtë arsye sugjerohet që të gatuhet shumë mirë. Proteina që përmban pula, ndryshon kur pula e ftohtë nga frigoriferi, ngrohet për herë të dytë. Ky fakt mund të shkaktojë probleme me tretjen, kështu që nëse mendoni që një pulë do ta konsumoni disa herë, sigurohuni që e keni gatuar shumë mirë herën e parë. 

PATATET

Patatet janë të ndërlikuar. Në qoftë se patatja lihet të ftohet në temperaturë ambienti, në vend që të futet menjëherë në frigorifer, temperaturat e ngrohta mund të nxisin rritjen e Clostridium botulinum (botulizmit), një bakterie e rrallë.

ORIZI

Orizi është një ushqim që zakonisht mbetet, por është një ushqim nga i cili mund të helmoheni fare lehtë nëse e ringrohni. Kjo për faktin se orizi përmban një bakter që shkakton helmim. Kur oriz gatuhet, kjo baktere mund të mbijetojnë dhe nëse lihet në temperaturë ambienti, mund të shumëfishohet dhe të shkaktojë helmim të tillë si të vjella ose diarre.

VEZËT

Vaza është një ushqim i rrezikshëm dhe kurrsesi nuk duhet ringrohur. Veza ka avantazhin që mund të konsumohet edhe i ftohtë, kështu që le të mbetet ashtu, kurrsesi mos e ringrohni.

KËRPUDHAT

Kërpudhat duhet t’i konsumoni sapo t’i përgatisni, ky është rregulli i vjetër që duhet respektuar. Nëse i ringrohni, mund të helmoheni.

SPINAQI

Spinaqin kurrë mos e lini për të nesërmen, aq më tepër ta ngrohni. Sidomos te spinaqi, materiet shëruese shndërrohen në kancerogjene./dritare.net

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Simbolet që përdori principata e Kastriotëve

NGA: GJON KEKA Në kuadër të simboleve të kombit tonë arbëror europian më i rëndësishëm është konsideruar simbili i Principatës...

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

Recent Comments