Categories: KËSHILLA

Të mirat e bajameve që nuk i keni imagjinuar

Për bajamet thuhet se janë ushqim shumë shoqëror, prandaj edhe preferohen të konsumohen nga shumë njerëz.

Nga llojet e ndryshme të frutave të thata, bajamet janë më të njohurat së bashku me arrat. Karakterizohen nga lula e saj e bardhë dhe aroma e jashtëzakonshme. Sidoqoftë, bajamet nuk janë të famshme vetëm për mirësinë ose bukurinë e tyre në formën e një peme, por edhe për vetitë e tyre ushqyese dhe përfitimet që u sjellin atyre që i konsumojnë, transmeton portal arbresh.info

Bajamet nuk kanë yndyrë

Nëse keni dobësi për ëmbëlsira dhe e dini se është e pashëndetshmë që të konsumoni sheqer, atëherë zëvendësoni ato me bajame. Një grusht bajame ka vetëm 160 kalori. Studiuesit amerikanë thonë se bajamet nuk ju bëjnë që të shtojnë peshë, dhe rekomandojnë që të hahen rreth 25 bajame në ditë.

Janë burim proteinash

Proteinat janë thelbësore për furnizimin me ushqim dhe ndihmojnë në ruajtjen e masës muskulore pa u dhjamosur. Sidoqoftë, nuk duhet të abuzohet: si gjithmonë, është çështje ekuilibri. Deri disa kohë më parë, kur folëm për proteina, menjëherë kemi menduar për një biftek të mirë, një fileto peshku apo edhe një omëletë të këndshme. Proteinat, megjithatë, gjenden gjithashtu në botën e bimëve dhe bajamet janë një burim i shkëlqyeshëm natyror. Për më tepër, proteinat prodhojnë mbeturina më pak toksike për trupin dhe, duke integruar bajame në menunë tonë të përditshme, ne zvogëlojmë marrjen e proteinave shtazore, pa i eliminuar ato.

Përmisojnë sistemin imunitar

Bajamet përmbajnë mikronutrientë shumë të vlefshëm, të tilla si mangani ose bakri, por mbi të gjitha ato janë një burim i shkëlqyeshëm i fibrave, të tretshëm dhe të tretshëm. Prandaj ata inkurajojnë ngopjen dhe lehtësojnë në pastrimin e zorrëve. Për më tepër, ky lloj frutash i tharë, i pasur me vitaminë E, ka një efekt të dobishëm në kontraktimin e radikalëve të lirë duke ndihmuar sistemin imunitar./arbresh.info/

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

21 hours ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

21 hours ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

23 hours ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

23 hours ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

23 hours ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

1 day ago