Categories: HISTORI/ARKEOLOGJI

Zbulimet arkiologjike të Orikut të lashtë!!

Më parë mendohej se ishte një anfiteater i një qytetrimi të lasht ‘grek’!! Por pas ekspeditave të fundit nga nje grup arkiologesh të huaj kryesisht Zviceran është hedhur posht idea se ky qytet i perket civilizimit ‘helen’ sepse në baz të gjetjeve arkiologjike ata konfirmoin se ky qytet është AUTOKTON dhe pamja ne foto nuk është anfiteater por mendohet te ket funksion hdrik. Gjithsesi nuk ka akoma një version përfundimtar rreth këti objekti por ekspeditat vazhdojn dhe jan gjithmon në rritje!!

In For Culture

Recent Posts

Ballit Kombëtar: ”Deklarata e juaj mbi Ballistët, nuk i ka hije një historiani, i cili akuzon pa fakte e pa dokumenta,..”

Balli Kombëtar drejtuar Fan Nolit  Letra e hapur e Ballit Kombëtar drejtuar Fan Nolit, Gazeta…

7 hours ago

Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

TIRANË- “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë…

8 hours ago

Shëron kollën, ky është shurupi natyral me katër përbërës që mund ta përgatisni edhe në kushte shtëpie

Kolla e thatë shkaktohet nga virozat, gripi dhe e ftohura, por mund të jetë simptomë…

8 hours ago

Kur kandidatët për deputetë premtonin ujë, drita e rrugë, historia e panjohur e fushatës elektorale të 1921-it

Publikohet historia e panjohur të zhvillimit të zgjedhjeve të para parlamentare që u mbajtën në…

8 hours ago

Durrsakët që drejtuan universitetet kryesore evropiane

Në një shkrim të Profesor Doktor Jahja Drançollit flitet për disa durrsakë të cilët kanë…

8 hours ago

Ushqimet që mund ti konsumoni edhe pas skadencës

Koha të gëzoheni, sepse sot ju kemi sjell një listë të ushqimeve të cilat mund…

9 hours ago