Categories: KËSHILLA

Ja çfarë duhet të dini, përpara se të qepni vetë maskën mbrojtëse!

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë nxjerrë udhëzime të reja ku rekomandojnë përdorimin e maskave mbrojtëse, në ambjente publike. Shumë prej nesh i blenë maskat në farmaci, ndërsa të tjerë zgjedhin t’i qepin vetë. Për këtë aryse, dritare.net do ju tregojë se çfarë duhet të dini përpara se të qepni një të tillë.

Jo të gjithë maskat janë efektive për t’ju mbrojtur nga koronavirusi. Hulumtimet kanë treguar se maskat duhet të jenë me endje të trashë dhe të ngushtë në mënyrë që të bllokohet hyrja e grimcave virale në hundë dhe gojë.

Pas testimit të maskave të bëra me një shumëllojshmëri të pëlhurave të ndryshme, studiuesit zbuluan se maskat më efektive janë bërë me një pambuk me të paktën 180 fije.

Gjithashtu është shumë e rëndësishme që të dini si të qepni, që maska të punohet mirë që të jetë efektive.

Maskat e qepura mund të përdoren shumë herë, nëse i lani. Mënyra më e mirë për t’i larë sipas CDC është në lavatriçe me ujë të nxehtë, ilaç të mirë dhe proces të gjatë./E.B-dritare.net

In For Culture

Recent Posts

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19!

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin…

3 hours ago

Çfarë tha kryeministri serb, për vrasjen e Esat Pashës?

Nga Aurenc Bebja “La Petite République” ka botuar, të enjten e 17 qershorit 1920, në…

3 hours ago

Ballkani quhej Scandrebeco; Zbulimi i hartës së rajonit e vitit 1455

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të…

4 hours ago

Arkitektja e parë shqiptare në Kosovë

Suade Doko Mekuli (1931-2010), erdhi nga Ohri i Maqedonisë në Prishtinë në moshë të re…

4 hours ago

Si u vendos “taksa e parfumeve” në Shqipëri për të financuar shtypjen e librave shqip për ‘tokat e lirueme’!

Në fund të tetorit të vitit 1943, kur vendi ndodhej nën pushtimin e trupave ushtarake…

4 hours ago

Misteret e shpellave të Cërkolezit të Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Motivet e vizatuara, dielli, shkronja X, rrathët më katër rreze, rombi dhe…

4 hours ago