6.1 C
Pristina
Sunday, March 7, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Isa Boletini dhe Ismail Qemali për gazetën vieneze: Kosova dhe Mitrovica duhet...

Isa Boletini dhe Ismail Qemali për gazetën vieneze: Kosova dhe Mitrovica duhet t’i bashkohen Shqipërisë

“Le Soir” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e Ismail Qemalit dhe Isa Boletinit bërë askokohe një gazetari të medias së njohur austriake “Neue Freie Presse” në Vjenë.

Çështja shqiptare

Vjenë, 11 prill.

Ismail Qemali dhe Isa Boletini mbërritën mbrëmë në Vjenë. Ata i bënë deklaratën e mëposhtme një redaktori të Neue Freie Presse :

Kosova dhe Mitrovica duhet t’i kthehen Shqipërisë. Përndryshe, shqiptarët do të privoheshin nga pjesa më pjellore e vendit dhe ata kurrë nuk do ta pranonin atë.

Paqja në Ballkan do të jetë e pamundur nëse ruhet demarkacioni aktual i Shqipërisë.”/Perktheu: Aurenc Bebja/


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

MUSTAFA MERLIKA – KRUJA: “KUJTIME VOGJLIJE E RINIJE” – FAMILJA E IME (Xhiu i Fajës dhe Esat Pashë Toptani)

Nji i Merlikaj, me trimnín, burrnín, shkathtín e squetín e tij kishte zbutun e shtrue vullnetit të vet Luânin e Toptanvet dhe...

Shkresa e fundit e Princ Vidit, para së të largohej nga porti i Durrësit

“Le Figaro” ka botuar të dielën e 6 shtatorit 1914, në faqen e tretë, një shkrim në lidhje me shkresën e fundit...

“Mësojeni se 10 centë të fituar kanë më tepër vlerë se një dollar i gjetur”- Letra e famshme e Abraham Lincoln,për mësuesin e djalit...

Presidenti i 16-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Abraham Lincoln 190 vite më parë, pikërisht në vitin 1830, i drejtohej mësuesit...

Kujdes kur konsumoni bukën e bardhë, këto janë efektet anësore të saj

Pavarësisht nga efektet negative që sjell buka e bardhë është një nga ushqimet më të rëndësishme të konsumuara nga shumë njerëz në...

Recent Comments