Categories: SHKENCË/TECH

Kjo është video-ja e parë e publikuar në YouTube

Videoja e parë në YouTube u ngarkua më 23 prill 2005 – saktësisht 15 vjet më parë, sot. Bashkëthemeluesi i YouTube, Jawed Karim postoi videon prej 18 sekondash, me titullin “Unë në kopshtin zoologjik“. Që prej asaj kohe ka fituar mbi 90 milion shikime. Deri më sot, është e vetmja video në kanalin e Karim.

Pas klikimit të bërë të mundur që videoja të shihet, në ekran shfaqet fytyra e një djali të ri pranë një kopshti zoologjik.
“Në rregull“, fillon Karim. “Pra, këtu jemi, para elefantëve“.
Për dallim nga videot e shumë krijuesve të YouTube këto ditë, videoja e Karim nuk përfshin atë që konsiderohet si shenjë më tradicionale: “Regjistrohu në kanalin tim!” ose “Pëlqeni, vlerësoni, komentoni!”
Ai e përfundon videon thjesht duke thënë: “Dhe kjo është gjithçka që kam për të thënë”.
Një vit më pas “Me kopshtin zoologjik”, Karim dhe bashkëthemeluesit e tij shitën platformën tek Google për 1.65 miliardë dollarë.
Tani, platforma krenohet me më shumë se 2 miliardë përdorues të regjistruar që vizitojnë çdo muaj, sipas YouTube. Në dekadën e gjysmë të kaluar, YouTube ka parë shumë ulje dhe ngritje.
YouTube thotë se një miliard orë përmbajtje shikohen çdo ditë.
Dhe gjithçka filloi me Karimin, në kopshtin zoologjik.

In For Culture

Recent Posts

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

9 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

9 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

10 hours ago

E keni pyetur ndonjëherë veten? Ja pse bilardoja është jeshile, topat e tenisit të verdhë e tapeti i ceremonive i kuq!

A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato…

10 hours ago

Janë vetëm dy shtete në botë që nuk shesin Coca-Cola, kjo është arsyeja!

Koreja e Veriut dhe Kuba janë vendet e vetme që nuk mund të blini Coca-Cola.…

10 hours ago

Imazhi i imagjinuar i Skenderbeut

Imazhi i imagjinuar i SkenderbeutPor, një ditë në studion e Pakalit shkoi Lasgush Poradeci për…

11 hours ago