6.1 C
Pristina
Tuesday, January 26, 2021
Home KAFSHËT Do të habiteni;Këto janë kafshët më të shpejta në planet(Video)

Do të habiteni;Këto janë kafshët më të shpejta në planet(Video)

Sa shpejt mund të vapojë një qenie njerëzore? Hulumtimet tregojnë se qeniet njerëzore mund të vrapojnë me shpejtësinë 40 metra në orë, por shpejtësia e sprintit është afërsisht 13 km / orë.Sidoqoftë, sprinti 13 km nuk është i mjaftueshëm për të fituar një garë me disa nga kafshët më të shpejta në botë,shkruan InforCulture.info

Në natyrë, shpejtësia është thelbësore për mbijetesën.
Një grabitqar duhet të vrapojë më shpejt se gjahu i tij ose ai vdes nga uria, dhe preja duhet të vrapojë më shpejt se grabitqari ose bëhet një “vakt”.
Kafshët më të ngadalta duhet të jenë mjaft të zgjuara për të mposhtur grabitqarët e tyre.

Në videon e mëposhtme ua prezantojmë 10 kafshët më të shpejta në planet./inforculture.info

10.Luani, 80.4 km/h

9.Antilopa Afrikane,80 km/h

8.Kali ,88.5km/h

7.Springbok(Gazella),88.5 km/h

6.Antilopa Pronghorn 98 km/h

5.Sailfish (lloj i peshkut) 112 km/h

4.Gatopardi 120.7 km/h

3.Pata me krahë 141.6 km/h

2.Shqiponja e artë 322 km/h

1.Skifteri shtegtar 386 km/h

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lexo si ndryshoi majmuni kur iu futën gjenet e njeriut

Studiues japonezë dhe gjermanë kanë injektuar gjene njerëzore në trurin e majmunëve, duke bërë që sistemi nervor i tyre te rritet dy...

Pija më e fuqishme popullore për veshka: Për dy javë shkrin gurët, i nxjerr jashtë dhe pastron trupin nga helmet!

Ilaçi më efikas, por njëherësh edhe më i lirë për të gjithë ata të cilët kanë probleme me veshkat është meli

Ja renditja se si shfaqen simptomat e koronavirusit

Studiuesit e Universitetit të Kalifornisë Jugore thonë se ata kanë zbuluar se simptomat COVID-19 kanë tendencë të shfaqen në një rradhitje të...

Kështu mund të ulet tensioni i lartë i gjakut

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor.Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund...

Recent Comments