6.1 C
Pristina
Thursday, January 21, 2021
Home KËSHILLA Këshilla për shmangien e gabimeve gjatë renovimeve

Këshilla për shmangien e gabimeve gjatë renovimeve

Scott McGillivray, prezantues i pronave e të ardhurave të HGTV-së, ndan këshillat e tij se si të shmangni gabimet e rinovimit të shtëpisë.

Duke provuar shumë renovime, Scott McGillivray ka parë shumë gabime të bëra. Disa janë të mëdha, disa janë të vogla, por të gjitha kanë një gjë të përbashkët: Nuk ka nevojë të ndodhin, transmeton Telegrafi.

Scott ndan listën e tij të gabimeve kryesore të rinovimit të shtëpive dhe mënyrave të lehta për t’i shmangur ato.

Përgatitja e dobët

Një rinovim i duhur kërkon përgatitje, shumë para nisjes së tij. Një plan i detajuar do t’ju ndihmojë të mbani buxhetin dhe në kohë. Përcaktoni një marrëveshje shumë specifike me kontraktorin tuaj përpara se të filloni punën dhe merrni gjithçka me shkrim.

Blerja para planifikimit

Mos blini materiale ose pajisje derisa të planifikohet rinovimi juaj dhe të jenë marrë të gjitha matjet. Shitjet në internet mund të jenë joshëse, por kjo marrëveshje e madhe për një makinë larëse enësh 24 inç nuk do t’ju kursejë para nëse keni vend vetëm për një model 18 inç.

Injorimi i çështjeve

Kur rrëzoni mure ose hiqni dysheme, ka një shans të mirë që do të gjeni diçka që nuk e prisnit, veçanërisht në një shtëpi më të vjetër. Çështjet elektrike dhe hidraulike duhet të merren para se të mbyllni muret mbrapa. Mund të jetë një kosto e papritur e rinovimit, por do t’ju kursejë shumë para në afat të gjatë.

Prerja e qosheve

Mos e bëj. Ashtu si injorimi i çështjeve, prerja e qosheve në materiale ose përfundimi do të ju shkaktojë probleme në të ardhmen. Është gjithmonë më mirë të shkosh kilometra ekstra dhe ta bëjmë ashtu siç duhet herën e parë sesa duhet të kthehemi dhe të ribotohen gjithçka. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Simon Rrota: Si i mbrojti ushtria turke kristianët e Shkodrës

KUJTIMET E PIKTORITMarrëdhëniet e katolikëve e muslimanëve në Shkodrën e fillimshekullit të 20-të…Duhet...

Nëna luaneshë sulmohet dhe përleshet me qentë e egër për ta shpëtuar këlyshin

Shalin Fernando ishte duke vizituar një zonë malore në Botswana, kur pa një luaneshë me të voglin, që ishte rrethuar prej një...

Lëngu i qepës, zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e padëgjuar.Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor...

Këto produkte të kozmetikës duhet ruajtur në frigoifer

Në ditët e nxehta të verës, asgjë nuk na shijon më shumë se një gotë uji i ftohtë apo një frut i...

Recent Comments