Categories: ART

Artisti krijon skulptura kafshësh me petale lulesh (FOTO)

I mbështetur nga arti antik dhe tradicional japonez i dizenjimit të luleve, Raku Inoue  skulptor dhe fotograf krijon portrete shumëngjyrëshe të insekteve dhe kafshëve.

Artisti me qendër në Montreal, përdor lule, degëza e gjethe nga kopshti i tij.

Secila prej tyre është unike pasi zgjedh materialet e tij sipas stinëve dhe asaj që natyra ofron gjatë tyre.

Koleksioni i tij i  rradhës “Insektet Naturë” përmban flutura, merimanga, bufa të punuara në mënyrë të hollësishme.

Artisti, i cili u rrit në Japoni, kalonte çdo verë së bashku me gjyshen e tij që jetonte në fshat afër Hiroshimas.

Insektet kanë një kuptim të veçantë për Inoue, sepse gjyshja besonte ata përfaqësonin praninë e burrit të saj të ndjerë.

“Një ditë, ishte shumë erë, kështu që shumica e petaleve delikate nga shkurret e trëndafilit binin në tokë.

I kapa dhe bëra insektin e parë me lule. Unë kam bërë shumë insekte që nga atëherë e tani, përpiqem të shtrij kufijtë e artit të lules”, tha artisti

Më poshtë janë disa nga punimet e tij të veçanta.

In For Culture

Recent Posts

Arnold von Harff: Si e fliste Skënderbeu gjuhën shqipe

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në…

44 mins ago

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është…

1 hour ago

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

1 hour ago

Tipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë e duarve

Tipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë e duarveTipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë…

2 hours ago

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19!

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin…

5 hours ago

Çfarë tha kryeministri serb, për vrasjen e Esat Pashës?

Nga Aurenc Bebja “La Petite République” ka botuar, të enjten e 17 qershorit 1920, në…

5 hours ago