6.1 C
Pristina
Monday, March 1, 2021
Home KËSHILLA Mos i hidhni lëkurat e portokallit! Vepron si magji në trupin tuaj

Mos i hidhni lëkurat e portokallit! Vepron si magji në trupin tuaj

A jeni i sigurt për të bërë lëngun tuaj të portokallit dhe për të hedhur lëvozhgën larg?

Mos e bëj më përsëri! Lëvorja e portokallit është e pasur me veti medicinale, kështu që nuk duhet të humbni të gjithë atë potencial.

Me të, për shembull, ju mund të përgatisni një çaj të fuqishëm, veçanërisht për ata që kanë migrenë dhe / ose kolesterol të lartë. Qërimi i portokallit mund të krahasohet me lëvozhgën e mollës kur bëhet fjalë për vetitë medicinale.

Marrja e rregullt e tij optimizon traktin tretës. Ajo largon gazrat, urthin, skuqjen e acidit dhe të përzierat, gjithashtu ndihmon në ekuilibrin e oreksit.

Eksperimentet tregojnë gjithashtu se ky produkt natyral është shumë i dobishëm në luftën kundër kolesterolit dhe triglicerideve, madje edhe te njerëzit që vuajnë nga këto kushte për shkak të peshës së tepruar të trupit.

Dhe çaji mund të pasurohet me karafil, i cili është anti-inflamator dhe antioksidues (parandalon plakjen e qelizave). Përveç trajtimit të migrenave dhe uljes së kolesterolit, çaji i lëvozhgës portokalli me karafil ka shumë përfitime të tjera. Për shembull, ajo adreson:

Artriti

Acidi urik i tepërt

Ndalon problemet e zorrëve

Hipertensioni (presioni i lartë i gjakut)

Ethet

Dobësi

Gurë në veshka

Ulçera, mbipesha

Përveç gjithë kësaj, është tretës dhe anti-inflamator.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kush ishte At Zef Valentini, në studimet mesjetare shqiptare?

“Ai âsht sot albanologu mâ i madh i gjallë. Por historia e Shqipnisë do ta kujtojnë mbi të gjitha si shkenctarin, që...

Si ta luftoni mungesën e vitaminës D gjatë dimrit

Vitamina D është vitamina, e cila ndihmon zhvillimin sa më të mirë të eshtrave, dhëmbëve dhe muskujve. Mirëpo problemi është se niveli...

Ujë i nxehtë apo i ftohtë për larjen e dhëmbëve?

Larja e dhëmbëve është një pjesë shumë e rëndësishme e higjienës së përditshmeNëse nuk i lan dhëmbët shpesh...

Recent Comments