6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home SOCIALE Babai bart trupin e fëmijës:Historia e fotos që shokoi botën

Babai bart trupin e fëmijës:Historia e fotos që shokoi botën

Kjo foto, e shkrepur nga fotografi Horst Faas, tregon një baba teksa mban trupin e fëmijës së tij ndërsa forcat të Ushtrisë Vietnameze të Jugut shikojnë poshtë nga automjeti i tyre i blinduar,shkruan InforCulture.info

Fotoja u realizua më 19 Mars 1964.

Fëmija u vra ndërsa forcat qeveritare ndiqnin gueriljet në një fshat afër Kamboxhias kufitare.

Fotografia në fjalë fitoi çmimin ” Pulitzer” për Fotografi në 1965./InforCulture.info

AP640319054

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments