Categories: KËSHILLA

Teknika e frymëmarrjes për të qetësuar veten nëse përjetoni sulm paniku

Nëse kurrë më parë nuk keni pasur një sulm paniku, duhet të dini që simptomat përfshijnë rrahje të zemrës, djersitje, gjymtyrë të lëkundura, gulçim, ndjenjë të dobët ose të përzier dhe një ndjenjë frike se ju do të vdesin.

Ju mund të përjetoni disa nga këto simptoma, vetëm njërën prej tyre ose të tjera. Një sulm paniku mund të zgjasë vetëm disa minuta ose edhe deri në 20 minuta. Ju mund t’i keni ato shpesh ose mund t’i keni vetëm gjatë situatave mjaft stresuese, transmeton lajmi.net.

Sipas Institutit Amerikan të Stresit, marrja e një frymëmarrje të thellë 20-30 minuta në ditë mund të zvogëlojë ankthin dhe stresin, kështu që nuk është vetëm e dobishme kur ndodh një sulm paniku, shkruan Metro.

Si të marr frymë për të qetësuar veten?

Merrni frymë brenda dhe jashtë përmes hundës.
Uluni (ose mbështetuni pak). Kjo ju ndihmon të tërhiqni ajrin poshtë në pjesën e poshtme të mushkërive.
Lëshoni frymëmarrjen tuaj më gjatë se marrjen e saj për të stimuluar sistemin tuaj nervor.
Nëse e gjeni veten vazhdimisht duke pasur sulme paniku ose keni nevojë për dikë që të bisedojë, kontaktoni mjekun tuaj.

In For Culture

Recent Posts

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19!

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin…

23 mins ago

Çfarë tha kryeministri serb, për vrasjen e Esat Pashës?

Nga Aurenc Bebja “La Petite République” ka botuar, të enjten e 17 qershorit 1920, në…

29 mins ago

Ballkani quhej Scandrebeco; Zbulimi i hartës së rajonit e vitit 1455

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të…

2 hours ago

Arkitektja e parë shqiptare në Kosovë

Suade Doko Mekuli (1931-2010), erdhi nga Ohri i Maqedonisë në Prishtinë në moshë të re…

2 hours ago

Si u vendos “taksa e parfumeve” në Shqipëri për të financuar shtypjen e librave shqip për ‘tokat e lirueme’!

Në fund të tetorit të vitit 1943, kur vendi ndodhej nën pushtimin e trupave ushtarake…

2 hours ago

Misteret e shpellave të Cërkolezit të Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Motivet e vizatuara, dielli, shkronja X, rrathët më katër rreze, rombi dhe…

2 hours ago