6.1 C
Pristina
Tuesday, January 26, 2021
Home KAFSHËT Katër racat e qenve më të mençur që ekzistojnë

Katër racat e qenve më të mençur që ekzistojnë

Në librin e tij më të shitur “The Intelligence of Dogs”, neuropsikologu Stanley Coren fokusohet në aftësinë e adaptimit për t’u trajnuar si shenjë të inteligjencës tek qentë

Profesori nga Universiteti i Kolumbisë i ka studiuar më shumë se 200 raca të qenve dhe tregon se cilët nga ta kishin shënuar më së shumti pikë në testimet e punës dhe bindjes, transmeton Telegrafi.

Sipas tij, kjo është lista me katër racat e qenve më të mençur që ekzistojnë.

Border Collie

Qentë e kësaj race njihen si inteligjentë, me instinkte të jashtëzakonshme si dhe aftësi të mahnitshme të punës.

Poodle

Jashtëzakonisht i mençur dhe aktiv, si dhe i krijuar për t’i marrë gjërat nga uji.

German Shepherd

Këta njihen edhe si “qentë e policisë”, pasi që janë të përsosur për ruajtjen dhe mbrojtjen e pronarit.

Përveç që shërbejnë në polici, këta janë edhe qen ushtarak.

Golden Retriever

Inteligjent dhe i etur për t’ju kënaqur. Racë e krijuar për t’ju shoqëruar në gjueti, e gjithashtu është i përsosur për t’ju asistuar në operacionet e kërkim-shpëtimit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e stomatologut të parë në Shqipëri

Historia e Hasan Kadukut është shembulli i atyre njerëzve të cilët vendosën që të ndjekin pasionin e tyre në jetë dhe t’ja...

Arsyet përse ju rëndon koka kur nuk pini kafe në mëngjes

Është zakoni i secilit prej nesh sapo ngrihemi në mëngjes. Mund të shmangim me siguri vaktin e mëngjesit por kurrësesi kafen.

Ja pse salca e domateve quhet ‘keçap’

Ja pse salca e domateve quhet ‘keçap’ Autori: Lajmi.net Fun, Kuriozitete21:47, 4 November 2016 Keçapi më i vjetër në botë, Heinz Tomato...

Si funksionon valixhja nukleare e Presidentit të SHBA-së?

Valixhja e zezë që e ndjek gjithmonë Presidentin e SHBA-së, është arma më e fuqishme e të gjitha kohërave. Ja se çfarë...

Recent Comments