6.1 C
Pristina
Tuesday, March 2, 2021
Home KËSHILLA A iu mbrojnë maskat N95 dhe maskat kirurgjikale nga koronavirusi

A iu mbrojnë maskat N95 dhe maskat kirurgjikale nga koronavirusi

Maskat për fytyrën N95 kanë qenë në furnizim të shkurtër ndërkombëtar që nga fillimi i koronavisurit edhe pse me miliona njerëz i donin ato.

Por, cilat janë këto maska që ne shohim çdo ditë në lajme dhe a na mbrojnë ato në të vërtetë nga koronavirusi?

Çfarë janë maskat N95?

Maskat N95 janë maska që filtrojnë ajrin në një standard më të shëndetshëm, transmeton Gazeta Shneta.

Prodhuesit ndryshojnë, por maskat nga Insistuti Kombëtar i SHBA-ve janë më efikase dhe kanë një logo. Ato përdoren për t’i ndaluar grimcat e vogla dhe të rrezikshme siç janë pluhuri, myku ose grimcat e bojës aerosol.

Ato zakonisht kanë një jetë rreth 8 orësh para se të bllokohen por kjo varet nga puna që e bëni.

Vula N95 nënkupton që kur i nënshtrohet një testimi të kujdesshëm, respiratori bllokon të paktën 95 përqind të 0.3 mikroneve.

Një studim i bërë nga BMC zbuloi se kollitjet gjeneruan pikëza që variojnë nga 0,1 – 900 mikon në madhësi. Një teshtimë gjeneron deri në 40,000 pika nga të cilat shumica janë më të vogla se 100 mikronë.

Molekula e koronavirusit është 0, 125 mikron me krahasim dhe dihet që bartet në pikat pulmonare.

A ju mbrojnë maskat kirurgjikale dhe N95 ndaj infeksionit?

Dëshmitë e reja kanë bërë që zyrtarët të konsiderojnë një kthesë të madhe të maskave të veshura.

Më 2 prill, këshilltarët e Organizatës Botërore të Shëndetit thanë që ata do të ekzaminojnë hulumtimet që sugjerojnë se përdorimi i tyre më i gjerë ndihmon në luftimin e koronavirusit.

Më parë, këshilla e përgjithshme ishte që maskat të vishen nga njerëzit e infektuar. Veshja e maskave do të zvogëlojë rreziqet e çdo personi për t’u infektuar.

Nëse maskat bëhen me lagështi atëherë janë më të rrezikshme dhe prandaj sugjerohet që punonjësit e kujdesit shëndetësor t’i ndërrojnë ato më shpesh. /GazetaShneta/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shenjat përpara një sulmi kardiak

Mbi gjysmë milioni njerëz vdesin vetëm në SHBA, nga sulmet e zemrës. Kjo tregon që problemet me zemër janë një ndër shkaktarët...

Boshnjakët e Shqipërisë, historitë dhe legjendat mes dy popujve

Nga: Ylli PolovinaFjala shqiptare Bosna. Para se të vinin turqit Sarajeva nuk ka qenë ndonjë vendbanim, ca më...

Përse është e rrezikshme të përdorni iPhone ose Samsung të vjetër?

Përdorimi i një aparati të vjetër celular mund të përbëjë rrezik për ju. Ky është paralajmërimi që japin ekspertët për të gjithë...

Si u zhvendos afresku mrekullibërës “Zoja e Shkodrës drita e Shqyniis” në Romë më 1467

Nga Albert Vataj550 vjet nga dita kur ikona e parë e Pajtores së Shqipërisë, “Zojës së Shkodrës”, u...

Recent Comments