6.1 C
Pristina
Sunday, January 24, 2021
Home KËSHILLA Studimi i fundit: Sapuni “vret” me sukses koronavirusin

Studimi i fundit: Sapuni “vret” me sukses koronavirusin

Struktura molekulare e sapunit është në gjendje të vrasë me sukses pjesëzat e koronavirusit sipas disa studimeve të ndryshme shkencore mes të cilave dhe ai i Qendrës për kontrollin e sëmundjeve në Tajvan.

Molekulat e sapunit të cilat janë të krijuara nga një kokë hidrofile, e cila tërhiqet nga uji, dhe nga një bisht hidrofobik që lidhet me lëngun, arrijnë të sulmojnë veshjen e jashtme të koronavirusit.

Covid 19 është një virus që përshkohet nga struktura të tjera që i japin dhe pamjen tipike të kurorës dhe është i veshur nga një shtresë e dyfishtë. I përbërë nga dy unaza kokash hidrofile që rrethojnë bishtat hidrofobikë.

Molekulat e sapunit destabilizojnë virusin sepse arrijnë të depërtojnë në shtresën e dyfishtë. Duke i ndarë dhe i futur në disa bulëza dhe duke shkatërruar membranën. Molekulat e sapunit ndërpresin dhe lidhjen që kanë së bashku elementet përbërëse të Covid-19.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Mandrica shqiptare në Bullgari, me… vetëm 75 banorë

"BUKOR SHTËPIA"Është një fshat i vogël në Bullgari, por me historinë 400-vjeçare që flet shqip. Mandrica, sot...

Kjo është pasaporta origjinale e Bajram Currit

Gjendet pasaporta origjinale e Bajram Currit – Nga DAFINA KABASHIN’emën të Shtetit Shqyptar, gjithë auktoritet civile e ushtërore...

Prekë Cali udhëhoqi kryengritjen e Kelmendit që u zhvillua më 12 dhe 13 janar të vitit 1945

Prekë Cali u lind në Malin e Jushit barbullush të NënShkodrës, fëmija i parë i Cal Metit dhe Rudes. Preka gjatës jetës...

Zbulohen bizhuteritë e arit në Gllamnik të Podujevës

Haxhi MEHMETAJSimbolizmi i unazës, mbishkrimi dhe madhësia e vogël dëshmojnë se është një unazë fejese e një vajze...

Recent Comments