6.1 C
Pristina
Friday, January 22, 2021
Home KULTURË Gruaja që shpëtoi ditarin më të famshëm në histori

Gruaja që shpëtoi ditarin më të famshëm në histori

Janë të njohura historitë e Anne Frankut dhe familjes së saj, por edhe të tjerëve që u fshiheshin gjermanëve në një cep të Amsterdamit. Madje edhe nga ata që nuk e kanë lexuar kurrë ditarin e saj, apo që nuk kanë parë filma dhe dokumentarë për këtë temë.

Ishte Miep Gies, punëtorja e Oto Frankut që i siguronte nevojat jetike të familjes Frank gjatë kohës që jetonte e fshehur. Dhe, ishte po ajo që e shpëtoi ditarin e Annes dhe ia rikthehu Oto Frankut, pas përfundimit të luftës.

Sikur ditari të ishte zbuluar nga gjermanët, të gjithë njerëzit që ndihmuan familjen Frank do të ishin denoncuar tek Gestapoja. Sipas saj, ajo u shpëtua nga arrestimi pasi ishte nga i njëjti qytet – Vjena – prej nga vinte edhe zyrtari përgjegjës për rastin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A janë puçistë shqiptarët?

"SULLTANI I FUNDIT"Nga: Michele De Grece (fragment nga romani historik “Sulltani i fundit” mbi puçin në Perandorinë...

Simon Rrota: Si i mbrojti ushtria turke kristianët e Shkodrës

KUJTIMET E PIKTORITMarrëdhëniet e katolikëve e muslimanëve në Shkodrën e fillimshekullit të 20-të…Duhet...

Nëna luaneshë sulmohet dhe përleshet me qentë e egër për ta shpëtuar këlyshin

Shalin Fernando ishte duke vizituar një zonë malore në Botswana, kur pa një luaneshë me të voglin, që ishte rrethuar prej një...

Lëngu i qepës, zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e padëgjuar.Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor...

Recent Comments