6.1 C
Pristina
Monday, January 18, 2021
Home KËSHILLA Mënyrat më efektive për të zhdukur koronaviruset në sipërfaqet e shtëpive tuaja

Mënyrat më efektive për të zhdukur koronaviruset në sipërfaqet e shtëpive tuaja

Një numër i përgatesave për pastrimin e shtëpive mund të jenë efektive kundër koronavirusit të ri, thonë ekspertët.

Por secila kimikale dezinfektuese ka udhëzime specifike, theksoi një ekspert në vlerësimin e rrezikut mikrobik shkruan WebMD, përcjell Gazeta Shneta.

“Një rregull i rëndësishëm është që ju nuk duhet ta fshini menjëherë sipërfaqen e dezinfektuar sapo ta keni aplikuar atë.

Lërini të ulet e tërë ajo pjesë atje për aq kohë sa të vret së pari viruset,” tha Donald Schaffner.

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandon dezinfektimin e përditshëm të sipërfaqeve shpesh të prekura, si tabela, çelsat, dorezat, tavolinat, telefonat, tastierat, tualetet, rubinetat dhe lavamanët, si dhe përdorimi i larëses ose sapunit.

Nëse dikush në familjen tuaj ka simptoma të ngjashme me gripin, merrni parasysh rregullisht dezinfektimin e objekteve në shtëpinë tuaj, pasi koronavirusi i ri është treguar të mbijetojë për 16 orë në plastikë.

Asnjëherë mos përdorni agjentë të ndryshëm pastrimi në të njëjtën kohë. Disa kimikate shtëpiake, nëse janë të përziera, mund të krijojnë gazra të rrezikshëm dhe helmues.

Shumë forma të alkoolit, mund të vrasin mikrobet. Ju mund të holloni alkoolin me ujë (ose aloe vera për të bërë sanitizues dore) por sigurohuni që të mbani një përqendrim të alkoolit rreth 70% për të vrarë koronaviruset, thanë Duffy dhe Schaffner (profesorët e mikrobiologjisë ushqimore).

Zgjedhjet e alkoolit 70% duhet të lihen në sipërfaqe për 30 sekonda (përfshirë celularët) për të siguruar që ata do ti vrasin viruse.

Ndërsa, peroksidi i hidrogjenit shitet në mënyrë tipike në përqendrime prej rreth 3%.

Mund të përdoret siç është, ose holluar në përqendrim 0.5% për përdorim efektiv kundër koronaviruseve në sipërfaqe. Duhet të lihet në sipërfaqe për një minutë para se të fshihet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sa kushton prerja e flokëve nëpër botë, Zvicra do t’ju habisë me çmimin

Nëse keni në plan një prerje flokësh, Zurihi asnjëherë nuk është vendi që duhet ta bëni këtë.Një analizë...

E pabesueshme, por këta njerëz ekzistojnë vërtetë(Foto)

Të gjithë mund të kemi gjëra që nuk na pëlqejnë te vetja.Por këta njerëz, fatkeqësisht kanë pasur deformime...

10 rrugët më të rrezikshme në botë(Foto)

Nga rrugët e vështira malore plot me dëborë dhe shtigje të rrëmbyeshme me ndërprerje, e deri te rrugët zigzage të shkretëtirës apo...

Restoranti ku shërbejnë robotët

Që nga viti 2010, në Bangkok të Tajlandës, restoranti japonez Hajime tërheq mijëra klientë për veçantinë e tij: pijet dhe ushqimin, klientëve...

Recent Comments