Categories: ART

Instrumentet më të vjetra muzikore(Foto)

Në vitin 2012, hulumtuesit zbuluan instrumentet më të vjetra muzikore në botë, 42.000-43.000 vjet të vjetra.

Ky zbulim është identifikuar nga Profesor Nick Conard, studiues nga Universiteti Tuebingen, i cili ishte gjithashtu gërmuesi kryesor në vitin 2009, në një zonë aty pranë ku është gjetur  mbajtësi i mëparshëm i rekordit të instrumentit më të vjetër.

Instrumentet janë flauta prej eshtrave, njëra prej të cilave ishte modeluar nga fildishi i mamuthit, ndërsa tjetra nga ashti i zogut.

Ato ishin gjetur në Shpellën Geissenkloesterle në rajonin e Danubit të Epërm të Gjermanisë jugore.

Bazuar në gjetjet nga kjo shpellë dhe të tjerat në dhe përreth këtij rajoni, mendohet se njerëzit ishin vendosur në këtë zonë para 39.000-40.000 vjetëve, pikërisht pak para një periudhe jashtëzakonisht të ftohtë klimatike.

Profesori Conard beson se objektet e mbledhura nga kjo zonë tregojnë se në atë kohë zona kishte shërbyer si korridor për rrjedhën e risive teknologjike në Evropë.

Muzika mund të ketë qenë përdorur për rekreacion ose rituale religjioze dhe  mund të ketë qenë  pjesë e një tërësie të sjelljeve që ua mundësonin  njerëzve të hershëm që  të dilnin fitues në konkurencë me njeriun e Neandertalit.

Disa shkencëtarë besojnë se aftësia për të luajtur muzikë daton nga kohë edhe më të hershme.

Profesori Chris Stringer, një studiues i origjinëssë njeriut në Muzeun e Historisë Natyrore në Londër i cili ka punuar në instrumentete zbuluara në shpellën Hohle Fels, në jugperëndim të Gjermanisë, beson se njerëzit mund të kenë poseduar zbukurime të krijimtarisë së përparuar kulturore qysh para 50.000 vjetëve ose edhe më herët. /NGJYRA.COM/

In For Culture

Recent Posts

Sa kohë i duhet njerëzimit të zbulojë një vaksinë / Shembuj historik

Në të gjithë botën, shkencëtarët po punojnë me shpejtësi rekord për të zhvilluar një vaksinë…

3 hours ago

Si të përdorni sodën e bukës për flokë të gjatë e të shëndetshëm

Flokët janë një pjesë shumë e brishtë e trupit të njeriut por shumë i rëndësishëm…

3 hours ago

Gjon Mili, fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

Gazeta  franceze “Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8,…

3 hours ago

Arnold von Harff: Si e fliste Skënderbeu gjuhën shqipe

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në…

5 hours ago

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është…

5 hours ago

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

5 hours ago