Categories: SOCIALE

Kthehet ora verore

Sonte pas mesnate ( 29 mars në orën 2 të natës) akrepat e orës do të duhet të lëvizin përpara me një orë gjë që do të thotë se do të flemë 1 orë më pak.

Ora verore do të zgjasë gati shtatë muaj (saktësisht gjashtë muaj, tre javë dhe pesë ditë) derisa në rikthimin e orës standarde, më 25 tetor. Vitet e fundit është folur për heqjen e orës standarde dhe, për rrjedhojë, do të ketë vetëm orë verore.

Komisioni Europian e kishte propozuar rreth tre vite më parë këtë ndryshim por mesa duket hipoteza është shtyrë për një afat të pacaktuar ende.

Ndryshimi i orës ka disa disavantazhe për mirëqenien tonë.

Trupi ynë mund ta ndiejë ndryshimin dhe sipas disa studimeve, fëmijët dhe të moshuarit do të jenë më të prekurit nga ndryshimi i orës.

Përveç se do të humbasë një orë prej gjumit në të njëjtën natë të ndryshimit të orës, pjesa tjetër jona mund ta ndjejë ndryshimin edhe në ditët në vijim. Sipas një studimi të publikuar në ‘Neuroscience Letra’ teksa do të flihet më pak dhe cilësia e gjumit do të jetë më e ulët, në periudhat e kalimit nga koha standarde në atë ligjore dhe anasjelltas.

Ndryshimi në kohë përfshin një rritje të stresit dhe lodhje të përgjithshme, e cila gjithashtu ndikon në aftësinë tonë për t’u përqendruar.

Si ta përballosh ndryshimin e orës?

Për shembull, përfitoni nga ditët që na ndajnë nga kthimi i orës diellore për t’i përdorur për të shkuar në shtrat më herët se zakonisht, mund të jetë një ndihmë e madhe për të ndihmuar orën tonë biologjike dhe të kemi më pak probleme që të na zërë gjumi.

Në përgjithësi, edhe në këtë rast një mënyrë jetese e shëndetshme bën dallimin. Përqendrohuni në aktivitetin fizik dhe të ushqyerit e shëndetshëm: sidomos në mbrëmje është më mirë të zgjidhni një darkë më të lehtë.

Në pranverë, e gjithë Europa kalon në orën e verës për të optimizuar përdorimin e rrezeve të diellit dhe rrjedhimisht për të konsumuar më pak energji elektrike.

In For Culture

Recent Posts

Me plis në Paris edhe në vitet e 60’ta(Foto)

Shqiptarët edhe në vitit e 60’ta kishin shkuar me Plis në Paris. Këtë e dëshmon…

28 mins ago

Pse është keq të derdhësh kripën?

KISHA APO DA VINÇI?.. Në Mesjetë, kripa cilësohej si burim i çmuar. Kushtonte shumë dhe…

11 hours ago

Duhet ta dini që falë këtij gjeniu, e gjithë bota na quan Albania

Më 23 korrik të vitit 90 në Aleksandri, provincë romake, Egjipt – lindi Klaudius Ptolemy…

15 hours ago

E dini pse aeroplanët janë të lyer me ngjyrë të bardhë? Nuk jua pret mendja

Çdo kompani avionësh ka logon edhe emrin e saj në bishtin e aeroplanit, por shumica…

16 hours ago

E dinit cili është shteti më i vjetër në Evropë?

Bullgaria është shteti më i vjetër në Evropë, vend ky që nuk ka ndryshuar emrin…

16 hours ago

Cilat janë ushqimet që shkaktojnë dhimbje koke – Çfarë duhet të bëni

Nëse vuani vazhdimisht nga dhimbjet e kokës apo migrena, atëherë një nga shkaktarët mund të…

16 hours ago