Categories: SHKENCË/TECH

Shtresa e ozonit e Tokës është duke u ‘shëruar’

Një vrimë në shtresën e ozonit mbi Antarktidë është duke “u shëruar”, zbulon një studim.

Studiuesit nga Universiteti i Kolorados Boulder thonë se kjo është pjesërisht për shkak të një ndalimi të substancave që shkatërrojnë shtresën e ozonit (ODS), transmeton Telegrafi.

https://video.dailymail.co.uk/preview/mol/2019/10/22/997927067477389596/636x382_MP4_997927067477389596.mp4

Antara Banerjee, autor kryesor, thotë se kjo ka të ngjarë të jetë vetëm një ndryshim i përkohshëm për shkak të uljes së dioksidit të karbonit në hapësirë, që kryesisht vijnë nga Kina.

Ka pasur gjithashtu një rritje të kimikateve që shkatërrojnë ozonin që vijnë nga rajone industriale të Kinës, konfirmoi ekipi.

Studimi u botua në revistën Nature. /Telegrafi/

In For Culture

Recent Posts

Ushqimet që ndalojnë gërhitjen

Gërhitja është një problem që prek shumë njerëz në mbarë botën. Zhurma e bezdisshme e…

14 hours ago

Çfarë ishin konkurset blegtorale që u zhvilluan në Shqipëri nga 1929 deri në 1936 (FOTOT)

Konkurset blegtorale janë zhvilluar në Shqipëri për herë të parë në vitin 1929 në Tiranë…

14 hours ago

Si të përmirësoni lidhjen Wi-Fi në shtëpi dhe të keni internet më të shpejtë

Ndërsa koronavirusi vazhdon të përhapet, shumë njerëz e gjejnë veten duke punuar ose studiuar nga…

15 hours ago

A duhen përdorur antibiotikët kur jeni me grip?

Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve.…

16 hours ago

Daisugi, teknikë e lashtë japoneze e mbjelljes “pemë mbi pemë”

Japonia është një vend intrigues (veçanërisht për një të huaj) që nuk pushon së mahnituri…

16 hours ago

Rigjeneroni flokët tuaj me uthull molle, limon dhe birrë

Flokët mund të dobësohen dhe të fillojnë të bien për shumë arsye, duke filluar nga…

17 hours ago