6.1 C
Pristina
Sunday, January 24, 2021
Home SOCIALE OBSH: SHBA mund të bëhet epiqendra e coronavirusit

OBSH: SHBA mund të bëhet epiqendra e coronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka njoftuar të martën se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mund të bëhen epiqendra globale e pandemisë së coronavirusit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, rastet e konfirmuara nga coronavirusit në të gjithë botën kanë tejkaluar shifrën prej 377 mijë, duke u përhapur në 194 vende.

Zëdhënësja e OBSH-së, Margaret Harris, në një konferencë për shtyp në Gjenevë, ka thënë se numri i të infektuarve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është përshpejtuar me të madhe.

Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit, 85 për qind e rasteve të reja ishin në Evropë dhe në SHBA, dhe përqindja e kësaj të fundit ishte 40 për qind.

Që nga e hëna, me virus janë infektuar më shumë se 42,000 njerëz në SHBA, ndërsa 559 të tjerë kanë ndërruar jetë.

E pyetur nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të bëhen epiqendra e parë, Harris potencoi se mund të jetë e mundur.

“Ne po shohim një përshpejtim shumë të madh të rasteve në SHBA, kështu që ekziston potenciali”, ka thënë ajo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohen bizhuteritë e arit në Gllamnik të Podujevës

Haxhi MEHMETAJSimbolizmi i unazës, mbishkrimi dhe madhësia e vogël dëshmojnë se është një unazë fejese e një vajze...

Misteri i madh i shekullit të kaluar: Cili është shkaku i vdekjes së tmerrshme të nëntë malorëve

Para plot 62 vitesh një grup prej nëntë studentësh është nisur në kamping në malin rus Ural. Dy javë më vonë trupat...

Sikur toka e uji t’i ndërronin vendet…?!

71% e Tokës është e mbuluar nga uji dhe toka në të cilën jetojmë përbën vetëm 29% të planetit tonë.

‘Ishte fundi i botës’: Tërmeti që shkatërroi Durrësin në vitin 1267

“Pas pak kohe, një ngjarje fatkeqe dhe e trishtë ndodhi në Durrës. Brenda muajit të korrikut, zhurma të pazakonte e bënë tokën...

Recent Comments