6.1 C
Pristina
Monday, January 25, 2021
Home KËSHILLA Punë nga shtëpia? 5 këshilla për ju

Punë nga shtëpia? 5 këshilla për ju

1. Ti je e disponueshme në çdo moment dhe kjo ndoshta ngarkon axhendën tuaj.

Të punosh nga shtëpia duket qejf, por në fakt s’është dhe aq. Ti nuk e lë kurrë “fizikisht zyrën” kur punon nga shtëpia dhe në një mënyrë apo tjetrën duhet t’i përgjigjeni kërkesës së punëdhënësve, pavarësisht orës. Eshtë sfiduese dhe mund të jetë e lodhshme, por jeni ju që duhet t’i vini përparësitë e punës suaj. Listoni çfarë mund të presë dhe çfarë jo.

2. Vendosi ti parametrat e kohës

Të punosh nga shtëpia vjen me vendime të reja dhe është mirë të keni një axhendë në mendjen tuaj. Mos u shpërqëndroni gjatë orarit të punës. Kujtoni që s’mund t’i bëni të gjitha në të njëjtën kohë, kështu që planet pas orarit të punës.

3. Ji koherent me pritshmëritë në lidhje me punën nga shtëpia

Edhe pse po punon nga shtëpia duhet ta kesh të qartë cilat janë detyrat e tua dhe çfarë pritet nga ty.

4.Fokusohuni tek gjërat që keni në dorë

Mungesa e informacionit shpesh mund të shkaktojë probleme në koordinim dhe jo vetëm. Çfarë është në dorën tuaj, kërkon seriozitet.

5. Krijo një “zyrë” në shtëpi

Të duhet qëtësi dhe hapësira jote. Për disa njerëz është shumë e rëndësishme kjo, prandaj ditët e para të punës nga shtëpia janë tmerr. Krijoni ambientin tuaj. Një tryezë të vockël në dhomë, një dritë qetësuese dhe një njoftim që të mos hyjë askush.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

”Mos më thoni se s’vjen më, Do e pres te pragu i derës,..”

MOS MË THONI ...Mos më thoni se vdiq,Mos më thoni se nuk është më,I miri e...

Në Shkurt 1939, në Madison Square Garden të New York-ut rreth 20,000 simpatizantë nazistë morën pjesë në një tubim të organizuar nga German American...

Nga Sokol NeçajGrupi i njohur German American Bund (Bund gjermanisht është "aleancë") ishte një nga grupet më...

Ja pse macet e pastrojnë vetën pasi t’i përkdhelni

Kafshët më të preferuara janë macet dhe qentë. Edhe pse qentë e fitojnë sfidën me macet është për t’u thënë se macet...

Mos e mbani teshtimën ! Ky është rreziku

Nëse jeni gati duke teshtitur, edhe nëse jeni në një vend të qetë, mjekët rekomandojnë që ta nxirrni teshtimën. Një 34-vjeçar nga...

Recent Comments