Categories: SOCIALE

Mjeku i OBSH tregon si duhet të veproni me rrobat kur ktheheni në shtëpi

Mjeku i OBSH, Walter Ricciardi tha se koronavirusi ende po studiohet, por dha disa këshilla që duhet të zbatohen patjetër në mënyrë që të minimizohet transmetimi i këtij virusi kaq ngjitës.

“Virusi transmetohet nga kontakti, nga ndërveprimi fizik mes njerëzve. Prandaj është shumë e rëndësishme të qëndrosh në shtëpi dhe akoma më e rëndësishme të lash duart. Kur dikush del jashtë dhe prek objekte, në autobus apo ashensor, ekziston rreziku që fillimisht t’i ketë prekur dikush i sëmurë, të ketë kollitur apo teshtitur mbi to. Kështu virusi mund të transmetohet”, -është shprehur ai.

“Për të shmangur transmetimin, të gjithë ata që janë të detyruar të dalin, kur kthehen në shtëpi, duhet t’i lënë këpucët dhe rroba në një ambient të veçuar, mundësisht jashtë shtëpisë”, -është shprehur Ricciardi, duke shtuar se COVID-19 është një virus i ri ende i panjohur dhe mund të mbijetojë në sipërfaqe.

Mjeku shtoi se praktika e dezinfektimit të rrugëve dhe sipërfaqeve është shumë e rëndësishme, njësoj siç është mbajtja e distancës.

In For Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

3 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

3 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

4 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

2 days ago