Categories: KËSHILLA

Coronavirusi mund të jetojë në sipërfaqe për 2-3 ditë – ja se si duhet t’i pastroni gjërat

Sa kohë mund të jetojë coronavirusi në një sipërfaqem, si doreza e derës, pasi dikush i infektuar e ka prekur më herët atë?

Një studim i realizuar këtë javë zbulon se virusi mund të mbijetojë në sipërfaqe të forta si plastike dhe çelik deri në 72 orë dhe në karton deri në 24 orë.

Autorët tregojnë se ky virus ka aftësi të qëndrojnë mbi sipërfaqe për më shumë se një ditë.

Edhe pse Organizata Botërore e Shëndetit e kishte vlerësuar më parë kohën e mbijetesës në sipërfaqe, ky është hulumtimi i parë që tregon se sa mund të jetojë ky virus në sipërfaqe.

Është interesante se disa sipërfaqe janë më pak mikpritëse ndaj COVID-19. Për shembull, virusi mbetet i gjallë në bakër vetëm për rreth katër orë.

Studiuesit pastaj thonë se kur virusi kontraktohet me dritë ose me nxehtësi mund të zgjasë edhe më pak.

Ata thonë se drita ultravjollcë mund të jetë një dezinfektues me të vërtetë i fuqishëm.

Si të pastroni?

Përdorni produkte të bazuara në amoniak ose alkool

Gjëja më e mirë në lidhje me COVID-19 është se nuk kërkon kimikate unike pastrimi për të dezinfektuar duart dhe sipërfaqen. Gjithçka që përdorni sigurohuni që përfshin përmbajtje alkooli.

Lani duart

Po, e keni dëgjuar njëqind herë. Kështu që bëjeni. Sidomos pasi të keni dalë në publik, duke prekur shumë sipërfaqe. Kaloni ca kohë duke fërkuar duart me sapun.

Pastroni telefonin

Telefoni juaj është dora e tretë që strehon një mori mikrovesh dhe bakteret me të cilat kontaktojmë çdo ditë. Kështu që sapo të keni larë duart atëherë pastrojeni edhe telefonin.

In For Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

12 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

12 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

13 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

2 days ago