6.1 C
Pristina
Monday, January 25, 2021
Home SHKENCË/TECH Microsoft lëshon një përditësim emergjent në Windows 10

Microsoft lëshon një përditësim emergjent në Windows 10

Duke lëshuar përditësimin për të shmangur skenarin e një reaksioni zinxhir siç ndodhi me WannaCry dhe NotPetya në 2017.

Microsoft publikoi ditën e sotme një përditësim të papritur për një problem sigurie që i zbulua aksidentalisht gjatë përditësimeve të muajit Mars pak ditë më parë.

Ndërsa i vështirë për tu shfrytëzuar, problemi i sigurisë është kritik sepse do të lejonte ekzekutimin e një kodi të dëmshëm nga një kompjuter tek tjetri.

Duke lëshuar përditësimin për të shmangur skenarin e një reaksioni zinxhir siç ndodhi me WannaCry dhe NotPetya në 2017.

Problemi shihet në Microsoft Server Message në versionet 32-bit dhe 64-bit të Windows 10-ës.

Microsoft tha se nuk ka prova që problemi i sigurisë po shfrytëzohet në realitet nga hakerët dhe më shumë gjasa nuk ka për të ndodhur as në të ardhmen. Windows 10 ka mbrojtje të forta që e bëjnë skenarin e hakimit përmes këtij problemi thuajse të pamundur.

Përdoruesit duhet të instalojnë përditësimin KB4551762 sa më parë që të jetë e mundur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

”Mos më thoni se s’vjen më, Do e pres te pragu i derës,..”

MOS MË THONI ...Mos më thoni se vdiq,Mos më thoni se nuk është më,I miri e...

Në Shkurt 1939, në Madison Square Garden të New York-ut rreth 20,000 simpatizantë nazistë morën pjesë në një tubim të organizuar nga German American...

Nga Sokol NeçajGrupi i njohur German American Bund (Bund gjermanisht është "aleancë") ishte një nga grupet më...

Ja pse macet e pastrojnë vetën pasi t’i përkdhelni

Kafshët më të preferuara janë macet dhe qentë. Edhe pse qentë e fitojnë sfidën me macet është për t’u thënë se macet...

Mos e mbani teshtimën ! Ky është rreziku

Nëse jeni gati duke teshtitur, edhe nëse jeni në një vend të qetë, mjekët rekomandojnë që ta nxirrni teshtimën. Një 34-vjeçar nga...

Recent Comments