6.1 C
Pristina
Sunday, January 24, 2021
Home KAFSHËT Macet dhe qentë nuk mund të infektohen me koronavirus, konfirmon OBSH

Macet dhe qentë nuk mund të infektohen me koronavirus, konfirmon OBSH

Pronarët e kafshëve shtëpiake mund të ndihen më të qetë pasi që nuk ka asnjë provë që kafshët shtëpiake si qen ose mace mund të infektohen me koronavirus, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit.

Ashtu si viruset e mëparshme SARS, Covid-19 transmetohet kryesisht përmes pikave të kollitjes, teshtitjes, pështymës ose shkarkimit nga hunda. Ndërsa kafshët shtëpiake krijojnë pikëza mjaft të lehta, ekzistojnë pengesa domethënëse që virusi të bartet nga njerëzit te kafshët, dhe anasjelltas.

OBSH thotë se: Aktualisht, nuk ka asnjë provë që kafshët  shtëpiake të tilla si qen ose mace mund të infektohen me koronavirusin e ri.

Në Kinë, zyrtarët lokalë të një fshati në provincën Zhejiang u kërkuan të gjithë banorëve të karantinojnë kafshët dhe therën të gjithë qenët endacakë në rrugë. Një fshat tjetër në Kinë bëri një rregull të ngjashëm në fund të janarit për të vrarë kafshët për të ndikuar në mos përhapjen e virusit.

Covid-19 mendohet se ka origjinën nga mishi i kafshëve të ngordhura në një treg në Ëuhan, i cili përfundimisht u përhap te njerëzit. Por kafshët e gjalla duket se janë të sigurta. OBSH këshillon se janë pronarët e kafshëve shtëpiake ata që rrezikojnë më shumë ta përhapin virusin sesa kafshët shtëpiake.

CHANGCHUN, CHINA – MARCH 04: A pet dog wearing face mask walks with owner on snow amid novel coronavirus outbreak on March 4, 2020 in Changchun, Jilin Province of China. (Photo by Zhang Yao/China News Service via Getty Images)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Njihuni me ushqimin që lufton dhjamin e tepërt dhe diabetin

Diabeti, dhjami i tepert apo shenjat e rrudhave shpesh kanë të përbashkët jetesën jo të shëndetshme ndaj duhet të kini parasysh si...

Kafja, ritual mesazhesh dhe simbolikash për shqiptarët

KOMUNIKIMI SIMBOLIKShqiptarët kanë pasur simbolika të shumta në ritualin e pirjes së kafes. Ato shënjonin mesazhe pozitive dhe...

Letra e priftit françeskan: Si spiunuan grekët Naim Frashërin te Sulltani kur botoi historinë e Skënderbeut

Kuvend letrash me miqtë, letërkëmbimi i pasur i Mustafa Merlikës-Kruja, i përfshirë në katër vëllime, jep dimensionin jo vetëm të këtij personaliteti,...

Autoritetet britanike: Disa persona nuk do ta heqin më kurrë maskën

Një pjesë e personave mund të mos heqin kurrë më maskat. Ky është mendimi i një nga...

Recent Comments