Categories: KULTURË

Katedra e parë e Albanologjisë në ShBA

Gjatë muajit maj të këtij viti, pritet të bëhet përurimi i Katedrës së Albanologjisë në Universitetin DePaul në Çikago. Kjo është hera e parë në historinë e universiteteve amerikane, që studimet shqiptare arrijnë këtë nivel.

“Po punojmë për të krijuar platformën dhe nga momenti i krijimit të saj brenda këtij viti, çdo student do të mundet të drejtohet tek ne dhe të regjistrohet”, ka thënë shefi i Katedrës, Gazmend Kapllani.

Fushat e studimit janë gjithëpërfshirëse, prandaj pritet interesim nga studentë të huaj.

“Do kemi të gjitha disiplinat, nga gjuha, letërsia, historia, arkeologjia, filozofia. Dhe, duam që të krijojmë një kurrikulë sa më bashkëkohore, sepse Albanologjia ka mundësi të jashtëzakonshme sidomos kur lidhet me çështje që janë në qendër të diskutimeve globale sot, qoftë për letërsinë e diapsorës, qoftë për historinë dhe gjeostrategjinë, qoftë për fenë. Pra, do të mundohemi të krijojmë një kurrikulë sa më bashkëkohore që mos t’i flasë vetëm studentëve shqiptaro-amerikanë të cilët janë qendra dhe publiku kryesorë i yni, por t’i flaë çdo studenti nga çdo lloj origjine apo baze etnike”, tha ai.

Themelimi i katedrës u bë i mundur nga një donacion i një filantropi shqiptaro-amerikan, emri i të cilit është Hidai Eddie Bregu.

“Ishte njeri me një vizion të jashtëzakonshëm. Sa patriot aq edhe i lidhur me rrymat më bashkëkohore, aq edhe mendjehapur e aq edhe i lidhur me bashkësitë e ndryshme në Amerikë. Pra, për mua është model i patriotit bashkëkohor”, shton Kapllani.

I themeluar në vitin 1898, universiteti DePaul në Çikago është universiteti më i madh katolik në Shtetet e Bashkuara.

In For Culture

Recent Posts

Kulturë ILIRE në gadishullin Italik

Shkruan: Preveza ABRASHI Megalitiket ILIRE Montalbano në Apulia shek XV-XIII para Kr. Apulia ishte e…

27 mins ago

Këto perime e largojnë fryrjen e stomakut

Nëse ka këshillë që pranohet nga të gjithë ekipet e ekspertëve është që njeriu duhet…

36 mins ago

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

20 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

20 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

21 hours ago

E keni pyetur ndonjëherë veten? Ja pse bilardoja është jeshile, topat e tenisit të verdhë e tapeti i ceremonive i kuq!

A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato…

21 hours ago