6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home SHKENCË/TECH Shkencëtarët shpjegojnë: 'Si të përdorim dezinfektantët në mënyrën më efiçiente'

Shkencëtarët shpjegojnë: ‘Si të përdorim dezinfektantët në mënyrën më efiçiente’

arja e duarëve është më efektive në mbrojtjen nga koronavirusi, por në raste kur uji dhe sapuni nuk gjenden, si psh kur jeni jashtë, dezinfektantët janë alternativa e mbetur.

Profesor Mark Uilkoks, mikrobiolog në NHS, shpjegon se si duhen përdorur ata për një rezultat sa më të kënaqshëm.

“Një dezinfektantë duhet të përmbajë 60 deri në 90% alkool. Disa njerëz mund të tundohen dhe ta bëjnë vetë atë ën shtëpi, por ai nuk është efektiv,” tha ai.

Uilkoks këshillon të përdorim një xhel dezinfektues sa herë duart tona bien në kontakt me një sipërfaqe që dyshohet të jetë e kontaminuar.

Për metodën e përdorimit ai shpjegon: “ Nuk është problemi në sasinë që përdoret, por në mënyrën se si bëhet kjo. Xheli duhet aplikuar në të gjithë dorën. Kjo do të thotë edhe mes gishtërinjëve dhe kyçe.”

Nëse keni një orë, duhet ta hiqni atë në mënyrë që të mund të pastroni kyçet me kujdes. Kjo pasi nëse e vendos dorën pranë fytyrës, virusi mund të transmetohet në gojë, hundë apo sy.

Uilkoks shpjegon se nuk ka një alternativë për alkoolin, kështu që edhe pse përdorimi i shpeshtë i tij çon në dëme të lëkurës, duhet gjetur një sasi e mesme, në mënyrë që lëkura të mos thahet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Një artikull i “The Science of Us”, shpjegon arsyet se përse disa persona djersitin më shumë

Nga Albert Vataj Persona të ndryshëm për arsye nga më të ndryshmet shpesh djersijnë...

Gjallesat që arrijnë të maskohen mrekullisht në natyrë

Deri tani kemi njohur vetëm kameleonin, ose ai ka qene i vetmi prej atyre qe mund te maskohej mrekullisht ne natyre, përfshi...

Zenobia “padronia flokëzezë e shkretëtirës siriane”, gruaja që krijoi një perandori të fuqishme

Ngjyra e lëkurës së saj ishte e zeshkët, dhëmbët i kishte të bardhë si margaritarë, sytë të zinj dhe me shkëlqim. Ishte...

Kryengritja Arbërore 1432-1436 ishte një seri konfliktesh mes Arbërve dhe Perandorisë Osmane

Kryengritja Arbërore 1432-1436 ishte një seri konfliktesh mes Arbërve dhe Perandorisë Osmane. Pas pushtimit të kështjellave të viseve perëndimore Arbërve në fillim...

Recent Comments