6.1 C
Pristina
Tuesday, January 26, 2021
Home KËSHILLA Si të bësh dezinfektues në kushte shtëpie

Si të bësh dezinfektues në kushte shtëpie

Për të përgatitur një dizenfektues “handmade” ju duhet alkool etilik, glicerinë dhe peroksid hidrogjeni, i holluar me ujë të distiluar ose të zier.

Kjo është receta, e cila gjendet në një dokument të botuar në faqen zyrtare të OBSH-së, ku gjithashtu shpjegohen të gjitha hapat e nevojshëm për përftiminin e dizenfektuesit, aq të kërkuar së fundmi me përhapjen e koronavirusit.

OBSH shpjegon se për të përgatitur dhjetë litra dezinfektues, duhet të përdoren rreth 8.3 litra alkool etilik 96%, 420 mililitra peroksid hidrogjeni 3% dhe 145 mililitra glicerinë 98%, duke e çuar më pas masën e përftuar në vëllimin e 10 litrave, me ujë steril.

Uji që do të përdoret duhet të distilohet ose zihet dhe pastaj të ftohet, ndërsa ena mund të jetë plastikë ose qelq, ndërsa masa mund të përzihet me mjete plastike, metali ose druri.

Larja e shpeshtë e duarve, dhe dizenfektimi janë dy nga masat kryesore që këshillohen për tu mbrojtur nga koronavirusi. Ndaj pas përhapjes së virusit vdekjeprurës, ashtu si me maskat kirurgjikale, njerëzit nxituan drejt farmacive për të blerë dizenfektues. Si rrjedhojë, çmimi i tyre u rrit ndjeshëm dhe u bë e vështirë që të gjenden në treg. Kjo gjë ndodhi edhe në vendin tonë, pasi Italia u bë vatra e tretë e Covid-19 dhe rreziku potencial për tu prekur u rrit ndjeshëm./Opinion.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si funksionon valixhja nukleare e Presidentit të SHBA-së?

Valixhja e zezë që e ndjek gjithmonë Presidentin e SHBA-së, është arma më e fuqishme e të gjitha kohërave. Ja se çfarë...

Sekreti i madh që fshehu ishulli më i largët në botë

Një nga ishujt më të largët të botës, pothuajse 2,000 kilometra nga toka më e afërt, është i mbuluar me akull pothuaj...

E gjeni dot SpongeBob mes gjithë këtyre Minions?

Lojërat e mprehtësisë së shikimit janë gjithmonë zbavitëse. Në këtë foto a arrini të gjeni dot mes një deti minionsh figurën mjaft...

256 TË SHËRUAR DHE 288 RASTE ME COVID-19!

256 TË SHËRUAR DHE 288 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Recent Comments