6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home KËSHILLA Fotografi të rezultatit pas larjes së duarve, dezinfektuesi jo aq efektiv sa...

Fotografi të rezultatit pas larjes së duarve, dezinfektuesi jo aq efektiv sa mendohej (FOTO)

Mund të jetë e vështirë të ndryshoni mënyrën se si keni bërë diçka deri më tani dhe papritur ta ndryshoni.

Të gjithë ne i lajmë duart duart përditë, dhe sidomos tani nga të dhënat mbi koronavirusin larja e duarve është bërë më e zakontë.

Aktorja Kristen Bell postoi një seri fotografish në Instagram që mamaja e saj i kishte dërguar, duke treguar duart e saj në faza të ndryshme pas larjes.

Duke përdorur një dritë ultraviolet dhe një krem ​​të quajtur Glo-Germ – një vaj mineral që simulon mikrobet, dhe është i dukshëm vetëm nën një dritë ultraviolet – ajo ishte në gjendje të shikonte sa shumë papastërti kishte në duar, edhe pse ato dukeshin të pastra me sy të lirë .

Ajo tregoi një ndryshim dramatik midis fuqisë së një larje gjashtë sekonda me sapun dhe një larje 15 sekonda me sapun.

Ekzistonte edhe një ndryshim i dukshëm midis një larje 15 sekondash me sapun dhe një larje 30 sekondash.

Pas 15 sekondash, nëna e Bell ende kishte disa gjurmë bakteresh të mbetura tek gishtërinjtë gjë që zhduket pas një larje 30 sekondash.

Business Insider kreu një eksperiment të ngjashëm, duke krahasuar dezinfektuesin e duarve dhe një larje të plotë të duarve 30 sekonda.

Zyrtarët shëndetësorë bien dakort që është një ide e mirë për të gjithë që të përdorin dizenfektuesin e duarve por i bëjnë thirrje njerëzve që të mos e shohin këtë si një zëvendësim të larjes së duarve me sapun dhe ujë.

Siç u vu re nga eksperimenti, dezinfektuesi i duarve është efektiv, por jo aq sa larja e duarve shpesh.

1.Duar të palara

2.Duar të lara me dezinfektues

3.Larja e duarve 30 sekonda me ujë dhe sapun


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments