6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KURIOZITETE Ky është kuptimi i fshehur i etiketave në ushqime

Ky është kuptimi i fshehur i etiketave në ushqime

Duke lexuar me saktësi etiketat, mund të gjeni nëse fruti është modifikuar gjenetikisht, rritur ose prodhuar në mënyrë organike me plehra kimike, fungicide apo herbicide.

Këtu janë bazat e asaj që ju duhet të dini për të vërtetën prapa atyre e kodeve.

1.Nëse ekzistojnë vetëm katër numra, kjo do të thotë që prodhimi është rritur “tradicionalisht” me pesticide. Katër shkronjat e fundit të kodit janë thjesht çfarë lloj perime ose fruti jeni duke blerë.

2.Nëse ekzistojnë pesë numra dhe numri fillon me “8”, kjo tregon që artikulli është një pemë ose perime e modifikuar gjenetikisht.

3.Nëse ekzistojnë pesë numra dhe numri fillon me “9”, kjo tregon që prodhimi është rritur në mënyrë organike dhe nuk është modifikuar gjenetikisht.

Grupet Punuese Mjedisore kanë përpiluar dy lista për të ndihmuar konsumatorët të identifikojnë se cilat prodhime janë përgjithësisht më të pastra dhe të cilat janë të manipuluara:

5 prodhime të pastra janë:
1.Avocado; 2. Misër i freskët; 3.Ananas; 4.Lakëre; 5. Bizele të freskëta (të ngrira)

5 prodhimet të manipuluara:

  1. Luleshtrydhe; 2.Mollët; 3.Nektarinat; 4.Pjeshkat; 5.selino

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Futbolli – një copë kujtimi nga fëmijëria nga Daut Dauti

Stadiumi i klubit futbollistik, që atëherë quhej ‘Crvena Zvezda’, ka qenë matanë rrugës dhe përballë fabrikës së metaleve ‘Gosha’. Stadiumi, i cili...

Një artikull i “The Science of Us”, shpjegon arsyet se përse disa persona djersitin më shumë

Nga Albert Vataj Persona të ndryshëm për arsye nga më të ndryshmet shpesh djersijnë...

Gjallesat që arrijnë të maskohen mrekullisht në natyrë

Deri tani kemi njohur vetëm kameleonin, ose ai ka qene i vetmi prej atyre qe mund te maskohej mrekullisht ne natyre, përfshi...

Zenobia “padronia flokëzezë e shkretëtirës siriane”, gruaja që krijoi një perandori të fuqishme

Ngjyra e lëkurës së saj ishte e zeshkët, dhëmbët i kishte të bardhë si margaritarë, sytë të zinj dhe me shkëlqim. Ishte...

Recent Comments