KURIOZITETE

Mali i Kallabakut në Kukës, maja ku takohen kufijtë e tri vendeve

Mali i Kallabakut në Kukës është pjesë e Parkut Natyror “Korab-Koritnik”. Është shkëmbor dhe 2174 m i lartë, ndërsa nën…

1 week ago

Letra e rrallë e dy amerikanëve që sillnin ndihma në Shqipërinë e ‘45-’47

Nga Xhevat Lloshi Menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore gjendja e popullsive ishte tejet e mjerueshme për shkak të masakrës…

1 week ago

Këto janë zakonet më të çuditshme që kanë disa shtete në botë(Foto)

Në Spanjë, kur nuk puth dikë në faqe herën e parë që e takon, konsiderohet si një gjest i vrazhdët.…

2 weeks ago

10 artikuj të cilët nuk e dinim se duheshin pastruar çdo ditë

Disa njerëz zgjedhin të pastrojnë shtëpitë e tyre çdo javë, të tjerët çdo 15 ditë, ndërsa të tjerët çdo ditë.…

2 weeks ago

Harta ruse/ Ja sa e madhe ishte Shqipëria në vitin 1881

Harta e mëposhtme është publikuar në rrjetet sociale, ndërsa është shfaqur si hartë e vjetër, e cila sipas publikuesve të…

2 weeks ago

Ja pse FBI e spiunoi Ajnshtajnin për disa vite

Pak para se Hitleri të ngjitej në pushtet në vitin 1933, Ajnshtajni e largua nga Berlini drejt Shteteve të Bashkuara,…

2 weeks ago

Kisha e fshehur brenda shpellës, çfarë fshihet në malet e Librazhdit

Në trevat e Librazhdit të sotëm ndodhen disa shpella të banuara, të quajtura shpella eremite, ose shpella kisha, si në…

2 weeks ago

Ishulli ku fliten 9 gjuhë

Në një ishull të Paqësorit, ku jetojnë vetëm 500 banorë, fliten 9 gjuhë të ndryshme. Por si kuptohen mes njëri-tjetrit,…

2 weeks ago

Ja orët më të bukura në botë

ITALI Para se të shpërndaheshin orët e xhepave dhe ato të dorës më parë janë krijuar orët e mëdha në…

2 weeks ago

Sa është jetëgjatësia e një kartëmonedhe

Në jetëgjatësinë e një kartëmonedhe ndikojnë disa faktorë, nga të cilët veçojmë mënyrën e qarkullimit dhe trajtimin nga përdoruesit. Jetëgjatësia…

2 weeks ago