Ju mund të keni konsumuar patatina, pa e vrarë mendjen se cila është historia e këtij produkti kaq popullor. Legjenda thotë se patatina lindi nga një grindje mes një kuzhinieri pak të njohur dhe një prej njerëzve më të pasur në historinë amerikane.

Incidenti supozohej se kishte ndodhur më 24 gusht 1853. George Crum, i cili ishte gjysmë afrikan dhe gjysmë amerikan vendas, punonte si kuzhinier në një vendpushim në Saratoga Springs, Nju Jork, në atë kohë. Gjatë turnit të tij, një klient i pakënaqur po e kthente në mënyrë të përsëritur porosinë me patate të skuqura, duke u ankuar se ishin shumë të trasha. Crum, i zemëruar, e pse edhe për t’u hakmarrë përgatiti një racion patatesh të prera hollë dhe shumë të kriposura. Çuditërisht, klienti, i cili rastësisht ishte manjati i hekurudhave, Cornelius Vanderbilt, i pëlqeu jashtëzakonisht ato.

Megjithatë, ky version i ngjarjeve u kundërshtua nga motra e tij, Kate Speck Wicks. Në fakt, asnjë llogari zyrtare nuk dëshmoi ndonjëherë se Crum pretendonte se kishte shpikur patatinat. Por në nekrologjinë e Wick-ut, thuhej qartë se “ajo së pari shpiku dhe skuqi patate e famshme Saratoga”, të njohura edhe si patatina. Përveç kësaj, referenca e parë popullore për patatet e skuqura mund të gjendet në romanin “Një përrallë e dy qyteteve”, shkruar nga Charles Dickens. Në të, ai i referohet atyre si “patate të skuqura “.

Në çdo rast, patatinat nuk fituan popullaritet të gjerë deri në vitet 1920. Rreth asaj kohe, një sipërmarrëse nga Kalifornia e quajtur, Laura Scudder, filloi të shiste patate të skuqura në qese letre dylli që ishin të mbyllura me një hekur të ngrohtë në mënyrë që të reduktohej shkërmoqja duke i mbajtur patatet e skuqura të freskëta. Me kalimin e kohës, metoda inovative e paketimit lejoi për herë të parë prodhimin dhe shpërndarjen në masë të patatinave, e cila filloi në vitin 1926. Sot, patatet e skuqura paketohen në qese plastike dhe pompohen me gaz azot për të zgjatur jetëgjatësinë e produktit. Procesi gjithashtu ndihmon në parandalimin e grimcimit të patatinave.

Gjatë viteve 1920, një biznesmen amerikan nga Karolina e Veriut i quajtur, Herman Lay filloi të shesë patatina nga bagazhi i makinës së tij te shitësit ushqimorë në jug. Në vitin 1938, Lay ishte aq i suksesshëm sa çipat e markës së tij Lay shkuan në prodhim masiv dhe përfundimisht u bënë marka e parë kombëtare e tregtuar me sukses. Ndër kontributet më të mëdha të kompanisë është prezantimi i një produkti me patate të skuqura “Ruffled” me prerje të rrudhosur që priret të jetë më i fortë dhe kështu më pak i prirur ndaj thyerjes.

Vetëm në vitet 1950, dyqanet filluan të mbanin patatina me shije të ndryshme. E gjithë kjo falë Joe “Spud” Murphy, pronari i një kompanie irlandeze të çipave të quajtur Tayto. Ai zhvilloi një teknologji që lejonte shtimin e erëzave gjatë procesit të gatimit. Produktet e para me patate të kalitura vinin në dy shije: Djathë & Qepë dhe Kripë dhe Uthull. Shumë shpejt, disa kompani do të shprehnin interes për të siguruar të drejtat për teknikën e Tayto-s.

Në vitin 1963, patatet e patates Lay lanë një shenjë të paharrueshme në ndërgjegjen kulturore të vendit kur sipërmarrësi pajtoi kompaninë reklamuese, Young & Rubicam për të dalë me sloganin e njohur të markës tregtare, “Betcha nuk mund të hajë vetëm një”. Së shpejti shitjet u bënë ndërkombëtare me një fushatë marketingu që shfaqte aktorin e famshëm Bert Lahr në një seri reklamash, në të cilat ai luante figura të ndryshme historike si George Washington, Ceasar dhe Christopher Columbus.

ThoughtCo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here