Ky 72-vjeçar, zyrtarisht është njeriu më inteligjent në botë, por nuk do ta mendonit kurrë këtë duke marrë parasysh se çfarë bën në jetë

Imagjinoni njeriun më inteligjent në botë. Tani ndoshta po pyesni veten nëse jeton një person që mund të thotë se është më i zgjuari në botë?

Lindur në varfëri, Christopher Langan tregoi inteligjencë të lartë që në moshë të re. Në fakt, ai ka një nga IQ-të më të larta të regjistruara ndonjëherë, diku midis 190 dhe 210.

Por Langan nuk i kalon ditët e tij duke mësuar në fakultet ose duke mbikëqyrur laboratorët kombëtarë. Në vend të kësaj, “njeriu më i zgjuar në botë” bën një jetë të qetë si rritës kuajsh, transmeton Telegrafi.

I lindur më 25 mars 1952, Christopher Michael Langan tregoi shenja të inteligjencës mbi mesataren që në moshë të re. Fliste kur ishte vetëm 6 muajsh, kurse leximin e filloi kur ishte 3 vjeç.

Kur mbushi pesë vjeç, Langan madje filloi të vërë në dyshim ekzistencën e Zotit. “Thjesht, u kuptua se isha një gjeni fëmijë”, thotë ai.

“Shokët e mi të shkollës më shihnin si të përkëdhelurin e mësuesit, një shëmtak të vogël”.

Megjithatë, ai nuk ishte një fëmijë i lumtur, duke pasur parasysh se kishte përjetuar keqtrajtime nga i dashuri i nënës së tij, i cili e rrihte rregullisht atë dhe dy gjysmëvëllezërit e tij.

“Jeta me të ishte si dhjetë vjet në një kamp stërvitjeje ushtrie,” kujton Langan, “por në një kamp stërvitjeje nuk rrihet çdo ditë me një rrip garnizoni dhe ushtria nuk e ka atë varfëri ekstreme”.

Familja e Chris Langanit ishte tepër e varfër, duke e lënë atë dhe vëllain e tij të kujdesen për veten e tyre në shumë raste.

Me një IQ të raportuar midis 195 dhe 210, Chris Langan mund të jetë personi më i zgjuar në botë, pavarësisht se e braktisi kolegjin dhe punon si fermer.

“Deri më sot, nuk kam takuar kurrë dikë që ka vuajtur nga varfëria në fëmijëri si familja ime. Nuk kishim një palë çorape të njëjta dhe këpucët ishin plot me vrima. Ne kemi veshur gjithmonë të njëjtat rroba. “Mbaj mend që unë dhe vëllezërit e mi lamë rrobat lakuriq sepse nuk kishim asgjë tjetër për të veshur”, tha Chris.

Pavarësisht nga fatkeqësitë e tilla, Chris Langan vazhdoi të shkëlqejë akademikisht. Në kohën kur ishte 12 vjeç, ai kishte mësuar gjithçka që shkolla e tij publike mund t’i mësonte dhe filloi të kalonte kohë në studime të pavarura. Edhe atëherë, ai tregoi shenja se një ditë mund të bëhej “personi më i zgjuar në botë”.

“Unë mësova matematikë të avancuar, fizikë, filozofi, latinisht dhe greqisht, të gjitha këto,” kujton Langan, i cili mund të mësonte një gjuhë thjesht duke shfletuar një libër shkollor. Madje ai mori një rezultat perfekt në test, edhepse e zuri gjumi gjatë testit.

Filloi gjithashtu të punojë. Dhe kur Jack, njerku i tij, u përpoq ta sulmonte një mëngjes kur ai ishte 14 vjeç, Chris u kundërpërgjigj – duke e dëbuar Jackin përgjithmonë nga shtëpia.

Së shpejti Christopher Langan u përgatit për të shkuar në kolegj. Por shpejt do të zbulonte se inteligjenca nuk përkthehej gjithmonë në sukses në botën reale.

Christopher Langan shkoi në Kolegjin Reed me shpresën për të studiuar matematikë dhe filozofi. Por kur nëna e tij nuk e firmosi formularin që i siguronte një bursë të plotë, ai hoqi dorë.

Më pas ai shkoi në shtetin Montana, por vetëm për një kohë të shkurtër. Langan më vonë tha se u përlesh me një mësues matematike.

“E kuptova se po më mësonin njerëz për të cilët mund të isha mësues”, tha ai.

Kështu ai e la Kolegjin dhe shkoi në Lindje për të punuar si kauboj, punëtor ndërtimi, zjarrfikës, trajner fitnesi dhe rojtar.

Kur ishte në të 40-at, ai fitonte vetëm 6000 dollarë në vit.

“Nga njëra anë je një djalë i zakonshëm”, tha ai për mediat e huaja. “Ti shkon në punë, bën punën tënde, je i sjellshëm dhe i sjellshëm. Nga ana tjetër, ju vini në shtëpi dhe filloni të numëroni. Ti tërhiqesh në botën tënde dhe e bën atë të funksionojë në favorin tënd.”

Por mendja e “personit më të zgjuar në botë” vazhdoi të funksiononte. Në kohën e lirë, Christopher Langan u përpoq të zbulonte misteret e universit duke zhvilluar një “teori të gjithçkaje”. Ai e quan atë modeli njohës-teorik i universit.

“Ai përfshin fizikën dhe shkencat natyrore, por shkon edhe në një nivel më të lartë. Niveli në të cilin mund të flasësh për të gjithë shkencën,” shpjegoi Langan, duke vënë në dukje se CTMU mund të provojë ekzistencën e Zotit.

Megjithatë, “njeriu më i zgjuar në botë” dyshon se do të lexohet, botohet apo merret seriozisht ndonjëherë. Ai mendon se mungesa e kredencialeve akademike do të vazhdojë ta pengojë atë.

Megjithëse një hetim në vitin 2020 zbuloi se Christopher Langan kishte një IQ midis 195 dhe 210 (koeficienti mesatar i inteligjencës është rreth 100), i cili do t’i kishte dhënë atij një nga IQ-të më të larta në botë, “njeriu më i zgjuar në botë” vazhdon të bëni një jetë të qetë.

Sot, ai dhe gruaja e tij kalojnë ditët e tyre në një fermë kuajsh në Missouri. “Askush nuk di asgjë për koeficientin tim të inteligjencës, sepse unë nuk ua tregoj atyre”, shpjegoi Langan.

Por ai e mbajti mendjen e tij – dhe mendjen e të tjerëve – aktive. Christopher Langan dhe gruaja e tij themeluan Fondacionin Meega në 1999, një organizatë jofitimprurëse për njerëzit me IQ të lartë për të ndarë idetë jashtë akademisë.

Langan është një tregues i së vërtetës dhe beson në shumë teori konspirative.

Por si e sheh ai inteligjencën e tij të madhe? Për të, është si çdo gjë në jetë – të gjithë jemi me fat dhe të gjithë kemi lindur me diçka tonën, dhe “personi më i zgjuar në botë” ka ndodhur të jetë i talentuar me një mendje të shkëlqyer.

“Ndonjëherë pyes veten se si do të ishte të isha i zakonshëm”, shprehet ai. “Jo se do të ndryshoja ndonjë gjë. Thjesht e pyes veten ndonjëherë.” /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here