Insektet e përdorin atë për të përforcuar zgjuan, për njerëzit është shumë i dobishëm. Njihuni me ekstraktin e shëndetit të prodhuar nga bletët

Bletët i përdorin ato si “materiale ndërtimi” për kosheret e tyre, por për ne ky është një koncentrim i vërtetë i shëndetit, i gatshëm për të shpëtuar në një mijë situata: propolisi ka qenë i njohur që nga kohërat e lashta si një antibiotik natyral, shërues, anti-inflamator , antiseptik dhe madje edhe anestetik.

Ne zbulojmë këtë ndihmë të çmuar që natyra na ka vënë në dispozicion dhe mënyrat për të shfrytëzuar të gjitha vlerat e saj në një moment delikat për organizmin tonë, si ai në fillim të vjeshtës.

Propolisi është një substancë rrëshinore që bletët mbledhin nga lëvoret e disa bimëve, të tilla si plep, shelg, verr, lisi, ahu, gështenjë, etj. Edhe nëse bletët ri-përpunojnë atë dhe e përziejnë atë me polen, dylli dhe enzimat e prodhuara nga organizmi i tyre, është një substancë krejtësisht bimore. Ngjyra e saj mund të ndryshojë nga e verdha në të kuqe, deri në kafe të errët dhe aroma, shumë e fortë, ndryshon në varësi të bimës nga e cila vjen.

Bletët Sene janë përdorur për të forcuar zgjua dhe për ta mbrojtur atë nga kërcënimet e jashtme mjedisore: Ky funksion mbrojtës edhe derivon emrin e vet: pro në greqisht (para) dhe Polis (qytet) do të thotë “përpara qytetit” dhe kjo do të tregonte pikërisht funksionin e mbrojtjes së qytetit të bletëve, bletarisë, nga jashtë.

Shumë vlera terapeutike të kësaj substance kanë qenë të njohura për shekuj dhe janë provuar nga studimet moderne shkencore: në të gjenden disa përbërës aktivë, vitamina, flavonoide (të rëndësishme për forcimin e sistemit imunitar), aminoacidet dhe elementët gjurmë, përfshirë bakrin, zinkun, futboll dhe hekur. Prandaj, mund ta përdorim atë në një sërë situatash.

Antibakterial, antiviral dhe shërues – Propolisi është aktiv në sajë të një efekti të dyfishtë, i pari direkt kundër mikrobeve, i dyti për të stimuluar sistemin imunitar. Studimet shkencore kanë treguar se është efektiv kundër disa llojeve të baktereve përfshirë Escherichia coli; ajo gjithashtu ka veti antivirale dhe antifungale, të cilat e bëjnë të dobishme për shembull kundër disa llojeve të Herpes dhe Candida.

Është gjithashtu shumë efektiv kundër viruseve përgjegjëse për ftohjet, të tilla si ftohjet dhe gripi, dhe në veçanti kundër dhembjes së fytit: një spërkatje e propolisit në fyt ose një lugë çaji me mjaltë dhe propolis gjithashtu ka një efekt analgjetik. Për shkak të vetive stimuluese për rigjenerimin e indeve, tregohet si një agjent shërues për të trajtuar plagë të vogla ose nxirje të lëkurës apo zgavrën e gojës.

Përbërës bukurie – Propolisi ka një fuqi të lartë hidratuese dhe ushqyese dhe prandaj përdoret për të mbajtur lëkurën elastike dhe për të parandaluar formimin e rrudhave. Në sajë të vlerave të tij zbutëse, antioksiduese dhe pastruese përdoret në përbërjen e gjalpit të kakaos dhe kremrave hidratues dhe qetësues për lëkurën e fytyrës dhe të duarve. Veprimi i tij pastrues e bën të dobishme në trajtimin e lëkurës me shtresë të tepërt dhe në rastet e akneve.

Një ide për ta vënë në kokë – Në sajë të spastrimit dhe fuqisë antiseptike, propolis eliminon yndyrshmërinë e kokës, mikrobeve dhe zbokthit pa sulmuar lëkurën dhe pa humbur flokët, duke e lënë atë në mënyrë të përkryer të pastër, të shëndetshme dhe me shkëlqim. Është e dobishme për luftimin e zbokthit dhe për rivitalizimin e tharjeve të flokëve. Ju mund të përdorni atë të pastër, të masazhoni direkt në lëkurë, ose ta përzieni me shampon që përdorni.

Si ta përdorni – Për të luftuar problemet e frymëmarrjes, përdoret kryesisht tretësira e propolisit, një zgjidhje hidroalkoholike (por ka edhe një version pa alkool) që duhet të merret në pika disa herë në ditë (zakonisht 25-30 ose sipas mjek ose farmacist).

Ju mund ta merrni me pak ujë ose, për të zbutur shijen jo shumë të këndshme, të përzier me një lugë çaji mjaltë. Kundër dhimbjes së fytit ju mund të lyeni direkt në zonën e irrituar: në këtë mënyrë ajo gjithashtu do të ketë një efekt analgjezik dhe një filtër mbrojtës. Në rast të lëndimeve të zgavrës së gojës, të tilla si ulcera në gojë dhe stomatiti, përdoret përzier me ujë për të bërë shpëlarje. Propolisi, megjithatë, ekziston edhe në tableta ose në barna, ndërsa disa bletarë e shesin në një kavanoz të përzier me mjaltë.

Kundërindikimet – Si me të gjitha produktet natyrore, rreziku më i madh vjen nga çdo alergji individuale dhe mbindjeshmëria, veçanërisht nëse substanca merret me gojë.

Shija, siç u tha më lart, nuk është e këndshme dhe mund të jetë e dobishme që ta përzieni atë me mjaltë: kushtojini vëmendje faktit që propolisi njollos çdo gjë me të cilën ajo vjen në kontakt: rroba, lëkura, dhëmbët dhe pajisjet e banjës. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here