Është një pilulë e hidhur për t’u gëlltitur për adhuruesit e grejpfrutit, por elementi kryesor dikur i njohur i tryezës së mëngjesit po zhduket nga raftet e supermarketeve.

Konsumatorët e rinj po e refuzojnë lëngun e grejpfrutit për shkak të shijes së tij të thartë, ndërsa fansat e moshuar po zbulojnë se nuk mund ta pinë atë sepse shkakton efekte anësore kur përzihet me disa medikamente të njohura – duke përfshirë statinat dhe disa tableta për presionin e gjakut dhe ethet e barit.

Shitjet janë përgjysmuar që nga pandemia, duke përshpejtuar një rënie graduale që nga lulëzimi i frutave në vitet 1960 dhe 70.

Në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, sipas daily mail, shitjet vjetore kanë rënë nga rreth 14.4 milionë litra në vit deri në maj 2021, në vetëm 7.5 milionë litra në vitin deri në muajin e kaluar, kanë zbuluar të dhënat nga analistët e tregut Kantar.

Asda kuptohet se ka qenë shitësi i parë i madh me pakicë që ka nxjerrë nga raftet versionin e markës së vet, në mars 2022.

Dihet se grejpfruti ndërhyn në efektet e ilaçeve të zakonshme, duke përfshirë statinat për uljen e kolesterolit – të cilat merren nga deri në 8 milionë britanikë – si dhe ilaçet për presionin e gjakut nifedipine dhe antihistamine fexofenadine, ndër të tjera.

“Grejpfruti… mund t’i bëjë ilaçet të padobishme ose mund të shkaktojë që më shumë prej tyre të përfundojnë në qarkullimin e gjakut, duke shkaktuar një mbidozë”, tha Star Khechara, një instruktor në terapinë e lëngjeve që drejton qendrën e trajnimit të Institutit të Ushqyerjes së Lëkurës.

“Unë personalisht e dua lëngun e grejpfrutit… por si përdorues i fexofenadinës për ethet e barit, më duhet ta shmang lëngun gjatë muajve qershor deri në gusht”.

Blerësit e rinj janë kthyer kundër grejpfrutit sepse preferojnë shije më të ëmbla, thanë ekspertët. Brezi i TikTok është gjithashtu kritik për përfitimet shëndetësore të lëngjeve – të cilat disa i shohin si shumë të mbushura me sheqer.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here