Statujat mund të nënkuptojnë shumë gjëra, nga festimi i njerëzve të famshëm dhe ngjarjeve historike deri te demonstrimi i përkushtimit ndaj figurave fetare. Por cila është statuja më e madhe në botë? Ka shumë monumente të tilla mahnitëse në mbarë globin, nga Statuja e Lirisë në Nju-Jork (43 m e lartë) te statuja e Davidit nga Mikelanxhelo (5 m) dhe Krishti Shëlbues i Rio de Zhaneiros. Por këto janë të vogla në krahasim me disa nga monumentet më të mëdha.

Pra, sa të larta janë statujat më të mëdha në botë dhe ku mund t’i gjeni ato? Këtu janë 10 statujat më të mëdha në botë sipas lartësisë.

10. Dai Kannon i Kita no Miyako Park – Ashibetsu, Japoni (88 m)

Image

Dai Kannon i parkut Kita no Miyako është një statujë kushtuar perëndeshës Guanyin, një figurë e rëndësishme në budizëm e lidhur me mëshirën dhe dhembshurinë. Në budizmin tradicional kinez, Kannon përfaqësohet si mashkullor. Sidoqoftë, në kulturën japoneze, hyjnia konsiderohet të jetë femër dhe përshkruhet si e tillë në veprat e artit dhe skulpturat.

Ndërtimi i statujës përfundoi në vitin 1989 dhe ishte statuja më e lartë në botë deri në vitin 1991. Është një ndër shumë statuja të tilla të ndërtuara në të gjithë Japoninë nga dashamirës të pasur gjatë bumit financiar të viteve 1980. Shumë prej këtyre statujave kanë rënë që atëherë në një gjendje të shkretuar dhe disa janë shkatërruar.

9. Sendai Dai Kannon – Sendai, Japoni (92 m)

Image

Vendi tjetër në listën tonë i përket një statuje tjetër shumë të ngjashme që përshkruan gjithashtu Dai Kannon. Ky version u ndërtua në qytetin Sendai në vitin 1991 dhe për pak kohë u bë statuja më e lartë në botë.

Në këtë përshkrim, Dai Kannon mban diçka të njohur si Guri Cintamani – një xhevahir që realizon dëshirat që gjendet si në budizëm, ashtu edhe në hinduizëm.

8. Buda i Madh i Tajlandës, Tajlandë (92 metra)

Image

I ndodhur në zemër të provincës Ang Thong të Tajlandës, Buda i Madh i Tajlandës qëndron si një fener i lartë i besimit budist dhe krenarisë kulturore. E përfunduar në vitin 2008, kjo statujë madhështore e Budës Gautama tërheq pelegrinët dhe turistë nga larg e gjerë.

7. Nëna e gjithë Azisë – Pagkilatan, Filipine (98.15 m)

Image

Statuja “Nëna e gjithë Azisë” është përshkrimi më i lartë në botë i Virgjëreshës Mari, që simbolizon paqen dhe unitetin. Ndodhet në një vend pelegrinazhi të quajtur Montemaria International Pilgrimage & Conference Center në Batangas City, në Filipine, dhe përfundoi në vitin 2021. Statuja në vetvete është mjaft e thjeshtë kur e krahason me disa të tjera në listën tonë, por nuk është më pak mbresëlënëse. Brenda ka kishëza, teatro, dyqane, salla ushqimi dhe hapësira banimi, si dhe një faltore e Papa Gjon Palit II.

6. Guishan Guanyin – Hunan, Kinë (99 m)

Image

Për të hyrë në statujën Guishan Guanyin të Mijëra Duarve dhe Syve, do t’ju duhet të ngjitni shkallët e shumta në Tempullin Miyin, një tempull budist Chan në Weishan, Kinë. Ajo me të cilën shpërbleheni është një monument bronzi i praruar që përshkruan një manifestim të Bodhisattva Guanyin të njohur si Shiyimian Qianshou Guanyin. Statuja u përfundua në vitin 2009 me një kosto prej rreth 28 milion sterlinash.

5. Ushiku Daibutsu – Ushiku, Japoni (100m)

Image

Pas përfundimit në vitin 1993, statuja e Budës e njohur si Ushiku Daibutsu ishte më e larta në botë – një rekord që e mbajti për 15 vjet. Brenda statujës është një ashensor që mund t’i çojë vizitorët deri në 85 metra në një kuvertë vëzhgimi ku ka disa pamje mbresëlënëse në dispozicion. Mendohet gjithashtu të jetë statuja më e rëndë e ndërtuar ndonjëherë, me peshë mbi 4000 tonë.

Ky ndërtim prej bronzi përkujton lindjen e Shinranit, një murg i rëndësishëm japonez i cili themeloi një degë të budizmit të njohur si ‘Shin’ – dega më e praktikuar e budizmit në Japoni.

4. Vishwas Swaroopam – Nathdwara, Indi (106 m)

Image

Vishwas Swaroopam, i njohur ndryshe si Statuja e Besimit, përshkruan Perëndinë Hindu Shiva të ulur në meditim të qetë dhe duke parë në të gjithë fshatin indian afër Nathdwaras, Rajasthan, Indi. Është statuja më e lartë e Shivës në botë. Kjo statujë prej betoni e veshur me bakër përfundoi në vitin 2020 dhe u hap për publikun në vitin 2022. Brenda strukturës ndodhet një sallë ekspozite, si dhe një ashensor që transporton turistët deri në zona të ndryshme shikimi.

3. Laykyun Sekkya – Khatakan Taung, Myanmar (116 m)

Image

Një nga monumentet vizualisht më interesante në listën tonë, statujat e Budës Lakykyun Sekkya tregojnë Gautama Budën në dy gjendje alternative, duke përshkruar skenën budiste të ‘Parinirvana’ – vdekjen e dikujt që ka arritur nirvanën gjatë jetës së tyre. Statuja qëndron në një platformë të madhe në fshatin Khatakan Taung, Myanmar. Monumenti mbajti shkurtimisht rekordin për statujën më të lartë në botë pas përfundimit të tij në vitin 2008, derisa u tejkalua nga statuja e dytë në listën tonë.

2. Tempulli i Pranverës Buda, Hennan, Kinë (128 metra)

Image

I ndodhur në provincën Henan të Kinës, Tempulli i Pranverës Buda është statuja më e lartë në botë e Budës. E ndërtuar midis viteve 1997 dhe 2008, kjo statujë monumentale simbolizon paqen dhe prosperitetin. Ndërtimi i saj kërkonte inxhinieri të ndërlikuar dhe planifikim të përpiktë, duke e bërë atë një mrekulli të inxhinierisë moderne.

1. Statuja e Unitetit, Guajarat, Indi (182 metra)

Image

Statuja e Unitetit, që ndodhet në shtetin indian të Gujaratit, nderon Sardar Vallabhbhai Patelin, një figurë kyçe në luftën e Indisë për pavarësi. E përfunduar në vitin 2018, kjo statujë mbresëlënëse është dy herë më e lartë se Statuja e Lirisë dhe tërheq turistë nga e gjithë bota.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here