Disa njerëz pëlqejnë të numërojnë hapat e tyre të përditshëm, ndërsa të tjerë preferojnë të ushtrohen për një kohë të caktuar gjatë një dite ose një jave.

Për fat të mirë, secila qasje rrit shëndetin, zbulon një studim i ri.

Objektivat e ushtrimeve bazuar në numërimin e hapave ose minutat janë të lidhura në mënyrë të barabartë me rreziqe më të ulëta të vdekjes së parakohshme dhe sëmundjeve të zemrës, raportojnë studiuesit në revistën JAMA Internal Medicine, transmeton Klan Kosova.

Duke pasur parasysh këtë, preferencat personale ndoshta janë thelbësore kur vendosni një plan ushtrimesh, thanë studiuesit.

“Për disa, veçanërisht për individët më të rinj, stërvitja mund të përfshijë aktivitete si tenisi, futbolli, ecja ose vrapimi, të gjitha këto mund të gjurmohen lehtësisht me hapa”, tha autorja kryesore Dr. Rikuta Hamaya, studiuese në Spitalin Brigham and Women në Boston.

“Megjithatë, për të tjerët, mund të përbëhet nga xhiro me biçikletë ose not, ku monitorimi i kohëzgjatjes së stërvitjes është më i thjeshtë”, shtoi Hamaya në një njoftim.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here