Ruajtja e niveleve të sheqerit është një sfidë e vërtetë për shumë njerëz dhe njerëzit që vuajnë nga diabeti shpesh duhet të bëjnë ndryshime të rëndësishme në stilin e tyre të jetesës dhe zakonet e të ngrënit në mënyrë që të mbajnë nivele të mira të sheqerit.

 

Përveç mjekimeve, diabetikët mund të rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak edhe përmes dietës dhe këto pesë lloje ushqimesh janë zgjedhje të shkëlqyera dhe shumë të shëndetshme që duhet të gjenden në menunë e tyre sepse ndikojnë në uljen dhe rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak.

 

Perimet me gjethe, të tilla si spinaqi, lakra jeshile dhe perime të tjera jeshile, janë të pasura me fibra që ngadalësojnë thithjen e sheqerit në qarkullimin e gjakut, duke parandaluar kështu rënien dhe rritjen e papritur të sheqerit në gjak. Këto perime mund të hahen në mënyra të ndryshme dhe në kombinime të ndryshme, nga sallatat, zierjet, smoothie-t e deri te lëngjet e shëndetshme natyrale, transmeton Klankosova.tv.

Fruta kokrra të kuqe

Boronicat, luleshtrydhet dhe mjedrat njihen si fruta të ulëta në sheqer dhe të pasura me fibra dhe antioksidantë. Konsumimi i rregullt i këtyre llojeve të manave mund të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve të shkaktuara nga diabeti, raporton Health Shots.

Bishtajoret

Bishtajoret, si fasulet, thjerrëzat dhe qiqrat, janë burime të shkëlqyera të proteinave dhe fibrave që ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe zvogëlojnë rrezikun e rezistencës ndaj insulinës. Kjo gjendje nënkupton një përgjigje të pamjaftueshme të glukozës ndaj insulinës endogjene dhe/ose ekzogjene, është nevoja për një sasi më të madhe të insulinës për të arritur një efekt biologjik në një përqendrim që është efektiv në individë të shëndetshëm.

Arra dhe fara

Bajamet, arrat, chia dhe farat e lirit janë të mbushura me yndyrna të shëndetshme, proteina dhe fibra, të cilat mund të ndihmojnë në kontrollin e sheqerit në gjak dhe madje të ulin rrezikun e inflamacionit. Këto ushqime mund të kombinohen në pjata të ndryshme, dhe arrat mund të hahen më vete si ushqime të lehta dhe ushqime të shëndetshme, raporton Health Shots.

Drithërat e plota

Ushqime të tilla si tërshëra, quinoa dhe orizi kaf janë të pasura me fibra dhe lëndë të tjera ushqyese që kanë një efekt pozitiv në shëndetin dhe funksionimin e trupit. Ata kanë një indeks të ulët glicemik, që do të thotë se shkaktojnë një rritje më të ngadaltë të niveleve të sheqerit në gjak në krahasim me drithërat e rafinuara. Për shembull, mund të kombinoni tërshërën në një kombinim të shijshëm me manaferrat, ndërsa orizin ose quinoan mund ta kombinoni me perime me gjethe jeshile, raporton Index.hr.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here