Gjeli i aloes ndihmon që lëkura të jetë pa shenja e pika

Aloe vera njihet si bimë me veti shëruese dhe përdoret nga industria e bukurisë për krijimin e kremrave të ndryshme, raporton India.com.

Aloe rigjeneron lëkurën dhe e zbut.

Kjo bimë përmban antioksidantë, të cilët ndihmojnë kundër infeksioneve.

Përveç kësaj, aloe është antiiflamator e përdoret pas ndonjë djegie të lëkurës, pasi ndikon shpejt për shërimin e plagës.

Gjeli i aloes ndihmon që lëkura të jetë pa shenja e pika.

Aloe ndihmon lëkurën edhe kur dëmtohet nga ndonjë objekt i mprehtë, për shembull ndonjë prerje me thikë.

Kjo bimë përmban beta karotën, vitaminë V e E, të cilat janë të mira kur bëhet fjalë për rrudhat, prandaj gjeli i aloes përdoret për krijimin e kremrave anti-rudhë.

Përdorimi i gjelit nga gjethja e aloes, ndihmon kundër akneve.

Vitamina E e bën aloen një bimë që mundon shkëlqimin e lëkurës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here