Shumë faktorë luajnë një rol në shëndetin e trurit tonë. Ka disa zakone të shëndetshme që mund t’i përfshijmë në rutinën tonë të përditshme për të mbajtur nën kontroll shëndetin tonë kognitiv dhe nivelet tona të ankthit të ulëta. Megjithatë, një nga gjërat më të rëndësishme që duhet të kemi parasysh është ushqimi.

Shumë ushqime mund të ndikojnë në shëndetin e trurit me kalimin e kohës, dhe disa prej tyre mund të përmirësojnë kujtesën, disponimin dhe madje edhe përqendrimin.

Nutricionistja Mary Sabat dhe psikologia dhe dietologia Ellen Albertson zbuloi se për cilat ushqime po flasim.

Peshku i yndyrshëm

Peshku me vaj nuk është vetëm një shtesë e shijshme për një shumëllojshmëri pjatash, por edhe një nga burimet më të shëndetshme të proteinave.

“Peshqit yndyrorë, si salmoni, skumbri, trofta dhe sardelet, janë burime të pasura të acideve yndyrore omega-3, veçanërisht EPA (acidi eicosapentaenoic) dhe DHA (acidi docosahexaenoic), të cilat janë thelbësore për shëndetin dhe funksionin e trurit”, thotë Sabat për SheFinds.

Si fillim, këto acide yndyrore mund të luajnë një rol të rëndësishëm në mbajtjen e kujtesës sonë të mprehtë. “Acidet yndyrore omega-3, veçanërisht DHA, luajnë një rol kyç në ruajtjen e strukturës dhe funksionit të qelizave të trurit. Ato janë pjesë e membranave qelizore, duke përfshirë ato në neuronet e trurit. Marrja adekuate e DHA është e lidhur me përmirësimin e funksionit njohës, duke përfshirë kujtesën. ”, pohon dietologia, shkruan Index.hr.

Ushqim i shëndetshëm për zorrët

Është e rëndësishme të kujtojmë rolin që zorra jonë mund të luajë në shëndetin tonë të përgjithshëm, duke përfshirë shëndetin e trurit. Shtimi i ushqimeve të shëndetshme për zorrët në dietën tonë mund të bëjë mrekulli për shëndetin tonë mendor dhe funksionin kognitiv, thekson Ellen.

“Ushqimet probiotike, si kosi, kefiri, lakra turshi dhe kombucha, dhe ushqimet prebiotike, si bishtajore, manaferrat, bananet dhe farat e lirit, përmirësojnë shëndetin e boshtit mikrobiotë të zorrëve dhe trurit, duke përfshirë hipokampusin, qendrën e të mësuarit dhe kujtesa”, shpjegon dr. Albertson.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here