6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home RETROSPEKTIVË Kur shfaqej filmi i parë në Shqipëri

Kur shfaqej filmi i parë në Shqipëri

Filmi i parë i shfaqur në Shqipëri, është një film amerikan.

Sipas raportimeve në librin e Gerard Girard mbi fillesat e fotografisë në Shqipëri, filmi i parë në vendin tonë është shfaqur në vitin 1908 në qytetin e Korçës, vetëm 5 vite pas premierës në SHBA, raporton “Albanian Miscellanea”.

“Në Shqipëri, shfaqja e filmit të parë ka ndodhur në Korçë, në 1908. Sipas një raportimi modern, ishte filmi amerikan “The Great Train Rrobery”, i shfaqur me ndihmën e një projektori, i sjellë nga Selaniku”, shkruan Girard në librin e tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

“Barbar i gjunjëzuar, i veshur me kapele frigjiane dhe fustanellë lindore”

Gjetur në Vigna del Bufalo, pranë Porta Pinciana (Romë).Ruajtur në "Museo Archeologico di Napoli"Gjuha e lashtë Frigje sipas Aleksander Hasanas, është pararendesja...

23 Janar 1973 – Richard Nixon shpall marrëveshjen e paqes me Vietnamin

Presidenti i SHBA, shfaqet në televizionin kombëtar, për të njoftuar arritjen e një “paqeje me nder” në Vietnam. Deklaratat e lëshuara njëkohësisht...

Mahnitëse/A ruhet këtu SHQIPJA e vjetër?

44 vjet me pare nje mozaik i rralle u zbulua rastesisht gjate punimeve per ndertimin e nje shtepie…. Ai paraqet vec te...

Recent Comments