Pasi portokajtë janë të pasur me shumë vlera shëndetësore, dermatologët po këshillojnë që lëvorja e tyre të përdoret për ta bërë më të shndritshme lëkurën tuaj, raporton India.com.

Lëvorja e portokallit ka veti antiiflamatore dhe mund ta zbusë lëkurën e ta mbrojë nga faktorët e jashtëm të cilët mund ta dëmtojnë.

Acidi citrik që gjendet në këtë lëvore largon papastërtitë nga lëkura.

Lëvoret e portokajve luftojnë radikalet e lira dhe mbrojnë lëkurën nga stresi oksidativ dhe ndihmojnë kundër rrudhave e pikave të errëta.

Vitamina C që gjendet në këto lëvore, pastron thellësisht lëkurën duke e liruar atë nga vaji i tepërt që lëshon vet lëkura, duke parandaluar kështu edhe aknet.

Pasi këto lëvore përmbajnë antioksidant, qetësojnë inflamacionet dhe hidratojnë thellë lëkurën e thatë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here