Kur bëhet fjalë për mbajtjen e zakoneve të shëndetshme, është e rëndësishme se si e kalojmë mëngjesin, sepse kjo rutinë ditore vendos ritmin për pjesën tjetër të ditës

Ekspertët e humbjes së peshës thonë se ekziston një zakon i veçantë me të cilin shumë njerëz që nuk shtojnë kurrë peshë shpesh e fillojnë ditën e tyre dhe ia rekomandojnë atë kujtdo që përpiqet të shmangë shtimin e pashëndetshëm të peshës.

“Ngrënia e një mëngjesi të ushqyeshëm dhe me proteina të larta mund të frenojë dëshirat për ushqim dhe t’ju ndihmojë të qëndroni të kënaqur për më gjatë,” tha trajnerja Natalija Vaskve për Parade që citon noa.al.

Pra, një mëngjes i pasur me proteina është gjëja më e mirë që mund të bëjmë që përballojmë pjesën tjerër të ditës.

“Vakti juaj i parë krijon bazën për sheqerin në gjak dhe energjinë tuaj, e cila lidhet me vullnetin dhe vendimmarrjen,” thekson eksperti Jason Sunny.

Dr. Sunny rekomandon një mëngjes që përmban një kombinim të proteinave, fibrave dhe yndyrave të shëndetshme.

Në këtë mënyrë, patjetër që do të qëndrojmë të ngopur më gjatë, gjë që do të zvogëlojë gjasat për të ngrënë tepër gjatë ditës.

Disa shembuj përfshijnë tërshërën me arra dhe fruta, kos me manaferra dhe fara, ose vezë me bukë të thekur me drithëra të plota dhe avokado. /noa.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here