Sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, shkalla e demencës pothuajse do të trefishohet në dekadat e ardhshme. Edhe pse ky është një parashikim befasues, ne mund të minimizojmë rrezikun e kësaj gjendjeje duke bërë ndryshime dietike. Për më tepër, neuroshkencëtari ndau tre ëmbëlsira që janë të shkëlqyera për trurin tonë.

Robert Love, një neuroshkencëtar i specializuar për të ndihmuar njerëzit të parandalojnë sëmundjen e Alzheimerit me ndihmën e shkencës, në TikTok zbuloi trajtime të shëndetshme për trurin që ne mund t’i shtojmë në dietën tonë.

  1. Çokollatë e zezë

Përveç neuroshkencëtarëve, një meta-analizë e vitit 2011 e 10 studimeve klinike zbuloi se njerëzit që hanin rregullisht çokollatë të zezë kishin reduktime të konsiderueshme në kolesterolin total dhe lipoproteinën me densitet të ulët, ose kolesterolin e keq. Megjithatë, nuk u gjet asnjë efekt në nivelet e larta të kolesterolit, shkruan Index.hr.

Love rekomandoi blerjen e çokollatës së zezë organike për të marrë më shumë nga bioflavonoidet e dobishme, përbërës të fuqishëm bimorë në çokollatë.

  1. Boronica

Boronicat jo vetëm që shkojnë mirë me çokollatën, por janë gjithashtu të shkëlqyera për trurin tonë. “Ato janë të pasura me polifenole që janë të mira për bakteret e zorrëve. Ajo që është e mirë për zorrët është e mirë për trurin tuaj. Boronicat janë gjithashtu të ulëta në sheqer, kështu që sheqeri në gjak nuk do të rritet,” tha ai në video.

Neuroshkencëtari rekomandoi zgjedhjen e boronicave organike sepse ato nuk spërkaten me pesticide. “Pesticidet mund të jenë neurotoksike dhe të dëmshme për trurin tuaj dhe pjesën tjetër të trupit tuaj”, paralajmëroi ai.

  1. Puding me oriz të zi

Delikatesa e fundit që rekomandoi është ëmbëlsira e njohur aziatike, pudingu i zi i orizit. Love thekson, “Orizi i zi është me të vërtetë shumë i shëndetshëm dhe i shijshëm. Është i pasur me polifenole, të ngjashme me kafenë dhe boronicat. Gjithashtu, nuk e rrit sheqerin në gjak si orizi i zakonshëm.” Ai rekomandon ëmbëlsimin me pak shurup panje dhe gatimin në qumësht kokosi.

“Mund të shtoni edhe disa boronica apo arra për ta bërë ëmbëlsirën edhe më të shëndetshme për trurin tuaj”, përfundoi ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here